Newsletter

Analiza ARP: w kwietniu europejskie ceny węgla najniższe od blisko 3 lat

11.05.2019, 16:41aktualizacja: 11.05.2019, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W kwietniu br. ceny węgla dostarczonego do europejskich portów obniżyły się do poziomu najniższego od czerwca 2016 r. - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

"Od początku tego roku dynamika spadków w tej części międzynarodowego rynku (chodzi o europejskie porty ARA: Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) jest największa. Już na początku miesiąca ceny węgla dostarczonego do Europy obniżyły się do swoich najniższych poziomów od czerwca 2016 r." - czytamy w analizie, opublikowanej w piątek w prowadzonym przez ARP portalu Polski Rynek Węgla.

Tygodniowy indeks CIF ARA w pierwszym tygodniu kwietnia obniżył się o 7 USD na tonie w stosunku do ostatniego notowania i wyniósł 54,62 USD za tonę. Jednocześnie nie odnotowano żadnej transakcji typu spot. Koniec miesiąca potwierdził spadki w europejskiej części rynku: ostatni tygodniowy indeks obniżył się o 0,87 USD na tonie i wyniósł 58,78 USD za tonę węgla energetycznego o określonych parametrach.

"Czynnikami, które w głównej mierze decydują o takim trendzie, są systematyczny wzrost zapasów we wszystkich terminalach europejskich oraz znaczący spadek produkcji energii z węgla w Niemczech, gdzie stanowiła ona tylko 8 proc. całkowitej produkcji energii - jest to jednocześnie najniższy wynik od trzech lat" - wskazują analitycy ARP.

Łączna konsumpcja węgla w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Francji obniżyła się z miesiąca na miesiąc prawie o połowę - do 4,7 terawatogodzin energii z węgla w marcu br., z 9,5 terawatogodzin w lutym. Dla porównania - w marcu ub. roku produkcja energii z węgla wyniosła w tych krajach łącznie 14,4 terawatogodzin. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2019, 16:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ