Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Minister podkreślił, że innowacje są drogą do podniesienia konkurencyjności firm oraz jakości życia Polaków.
"Chcemy przestawić gospodarkę na tory innowacyjności, by coraz więcej firm było w stanie tworzyć wyższą wartość dodaną, wyższej jakości miejsca pracy, a w konsekwencji żebyśmy my, czyli pracownicy, dostawali większe wynagrodzenia - wskazał szef resortu. Zaznaczył, że ze wsparcia unijnego korzystają nie tylko duże koncerny, które realizują wielkie projekty infrastrukturalne, ale również tysiące małych i średnich firm.
Polska w ciągu 15 lat pozyskała z unijnego budżetu 163,7 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciła.
Jedną z firm, która - jak mówił "znakomicie wykorzystała fundusze unijne" - jest firma Kross (producent rowerów - PAP), która otrzymała ok. 3 mln zł wsparcia. Dzięki temu opracowała i uruchomiła jedyną w Europie linię do produkcji ram węglowych: bardzo lekkich i wytrzymałych. "To jest rozwiązanie opracowane od zera w Polsce, które stało się sukcesem rynkowym" - zaznaczył.
Innym przykładem firmy, która - dzięki unijnemu wsparciu - opracowała unikatowe rozwiązanie jest spółka BrainTech, która stworzyła system umożliwiający sterowanie komputerem za pomocą myśli. Firma otrzymała ok. 3 mln zł unijnego wsparcia. Dziś współpracuje z fundacją Budzik.
I wreszcie trzecią firmą, która - jak podkreślił minister - jest przykładem znakomitego wykorzystania funduszy wspólnotowych jest spółka Intonavi. Dzięki unijnym pieniądzom wymyśliła ona urządzenie, które umożliwia poruszanie się np. osobom niewidomym w urzędach, na lotniskach czy dworcach. (PAP)
ewes/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.05.2019, 17:35 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |