Newsletter

List izby gospodarczej branży ICT do ministra cyfryzacji: prace nad 5G ulegają spowolnieniu

22.05.2019, 15:35aktualizacja: 22.05.2019, 15:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) w liście do ministra cyfryzacji ostrzega, że wyhamowały prace nad regulacjami umożliwiającymi budowę infrastruktury dla sieci 5G w Polsce. Zdaniem Izby, zmniejszyło się również tempo przygotowania projektów pilotażowych, od których zależy rozpoczęcie komercyjnych inwestycji w 5G.

W liście datowanym na 17 maja 2019 roku, Izba opowiada się ponadto „za transparentnością i jasnością reguł dostępu do rynku” oraz za zapewnieniem przedsiębiorcom dostępu do wszystkich technologii osiągalnych na rynku globalnym, a spełniających standardy techniczne.

Zdaniem Izby, obecnie mamy do czynienia z niepokojącymi działaniami, hamującymi cyfryzację, postęp techniczny i rozwój społeczno-gospodarczy w Polsce.

Akcje bazujące na „negowaniu wiedzy naukowej” są skuteczne, ponieważ społeczeństwo polskie jest coraz bardziej podatne „na dezinformację i dywersję propagandową” – głosi stanowisko podpisane przez prezesa KIGEiT Stefana Kamińskiego. Jako przyczynę tego problemu wskazuje się „dysfunkcyjność edukacji, kształcenia i komunikacji społecznej”.

Przykładami mitów negujących wiedzę naukową i techniczną są zdaniem Izby: motywowane politycznie tezy o nierozpoznawalnych cyberzagrożeniach, tezy o destrukcyjnym wpływie sztucznej inteligencji (AI), tezy o szkodliwości pola elektromagnetycznego, tezy o spisku ekologiczno-klimatycznym.

Te mity „podważają kulturę racjonalnego i logicznego myślenia”, ale „zaczynają mieć realny wpływ na politykę, gospodarkę i proces stanowienia prawa” – alarmuje KIGEiT.

„Cyfryzacja jest źródłem 2/3 wszystkich innowacji, więc nasilająca się działalność dezinformacyjna nastawiona na podważanie zasad logicznego i racjonalnego myślenia, nieuchronnie prowadzi do blokowania innowacyjności i zaczyna istotnie wpływać na działalność sektora ICT” – argumentuje Izba.

W stanowisku wskazano, że wskutek dezinformacji opóźniane są niezbędne działania w zakresie korzystania z widma radiowego, budowy sieci 5G czy cyfryzacji sieci elektroenergetycznych.

„Głównym celem budowy sieci 5G jest zaspokojenie potrzeb nowoczesnego przemysłu na zaawansowane technologiczne usługi komunikacji elektronicznej, których nie można świadczyć za pośrednictwem obecnych sieci” – przypomina Izba.

Komunikat wskazuje, że pilną kwestią jest ustanowienie regulacji prawnych porządkujących system zarządzania widmem radiowym w dziedzinie gęstości mocy i częstotliwości. „Mamy za sobą kilkadziesiąt lat doświadczenia eksploatacyjnego i wiemy, przy jakich poziomach natężenia PEM nie ma żadnych zagrożeń epidemiologicznych i powinniśmy odrzucić tezy pozbawione podstaw naukowych. Gospodarka polska potrzebuje regulacji takich samych jak w większości krajów wysokorozwiniętych” – głosi stanowisko KIGEiT.

„Zapewnienie zrównoważonego rozwoju cyfrowej gospodarki wymaga racjonalnej polityki regulacyjnej opartej na przejrzystych zasadach, równej dla wszystkich uczestników rynku – dostawców i kreatorów rozwiązań budujących cyfrową gospodarkę, a nie dla wybranej według nieznanego klucza grup dostawców usług telekomunikacyjnych” – apeluje Izba.

W komunikacie podkreślono, że nieprzejrzyste regulacje bez uzasadnienia różnicują pozycję konkurencyjną operatorów, jednych faworyzując, a innych dyskryminując.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji jest organizacją branżową, mającą na celu reprezentowanie i obronę interesów gospodarczych zrzeszonych firm, w szczególności wobec organów władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz regulacyjnej. Bierze też udział w inicjatywach i działaniach związanych z kreowaniem strategii rozwoju gospodarczego państwa.

Wśród 178 członków KIGEiT są m.in. ABB, ASSECO, Cyfrowy Polsat, Exatel, Hitachi, Huawei, Instytut Łączności – PIB, LG, NASK, P4, Samsung Electronics, Siemens, Sony, T-Mobile czy Uber.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2019, 15:35
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ