Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Znamienne jest, że podczas kongresu rozstrzygnięto konkurs filmowy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było pokazanie „jak będziemy płacić za swoje rachunki i zakupy za 5 lat”. Okazało się, że młodzi ludzie widzą przyszłość płatności jako proces mocno zautomatyzowany, praktycznie bez udziału człowieka.
Partnerem konkursu filmowego oraz towarzyszącej EKF Akademii, w której studenci i młodzi absolwenci przygotowywali eseje o przyszłości Europy i świata finansów, była VISA.
„Jako największy jak i najstarszy fintech świata, w zasadzie od zawsze innowacje przyjmujemy jako motto naszego działania, innowacyjność jest wręcz w genach organizacji. Stąd te wizje przyszłości, które prezentowali uczniowie i studenci, to tematy, które już dziś bardzo nas dotyczą” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej VISA.
Zwróciła uwagę, że wiele z opisywanych przez uczestników konkursu futurystycznych technologii jest już wykorzystywanych przez jej firmę. „Rozwiązania takie, jak sztuczna inteligencja, chatboty, biometria – VISA już ma” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Zdaniem Jarosława Królewskiego, CEO firmy Synerise, zajmującej się rozwojem aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, to właśnie bankowość jest tym segmentem rynku, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję w sposób bardzo efektywny i efektowny.
„Efektowny w kontekście doświadczenia klientów, a efektywny dlatego, że właśnie tam będą działać wszystkie algorytmy dotyczące czy to anomalii, czy przewidywania konkretnych potrzeb klienta, a w konsekwencji wybierania najlepszych dla niego ofert. Analizowana też będzie interakcja między klientami a produktami” – powiedział Jarosław Królewski.
Prawdziwym wyzwaniem, jakie stoi przez sektorem bankowym jest jednak tzw. otwarta bankowość, czyli przepisy nakazujące bankom – zgodnie z unijną dyrektywą PSD2 – udostępnianie danych o finansach klientów innym bankom oraz firmom zewnętrznym.
„Z perspektywy klienta otwarta bankowość wydaje się rozwiązaniem doskonałym, bo nie będziemy musieli się logować do naszych kont w różnych bankach, będziemy to mogli zrobić za pośrednictwem jednej strony internetowej. Zobaczymy tam wszystkie nasze rachunki, jak również w jednym miejscu będziemy mogli zlecać płatności z różnych naszych kont” – mówiła Justyna Wilczyńska-Baraniak, Associate Partner/adwokat EY Law – IP, IT, Digital.
Z drugiej jednak strony banki będą musiały zadbać o zabezpieczenie pieniędzy klientów zgromadzonych na rachunkach i to wydaje się być ogromnym wyzwaniem. „To jest bardzo ważny temat i dopiero klienci zweryfikują, czy ten sposób działania otwartej bankowości będzie dla nich odpowiedni, czy też nie” – podsumowała Justyna Wilczyńska-Baraniak.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.06.2019, 16:03 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE