Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według wyników sondaży exit poll, obecny prezydent, kandydat z partii Nur Otan („Światło Ojczyzny”) Kassym-Żomart Tokajew uzyskał 71 proc. lub ponad 6,5 mln głosów.
Drugie miejsce zajął Amirżan Kossanow, kandydat z ruchu Ułt Tagdyry („Przeznaczenie Narodu”) z wyraźnie mniejszym poparciem 16 proc., czyli prawie 1,5 mln głosów. Dobry wynik zademonstrowała pierwsza w historii wyborów Kazachstanu kobieta, kandydat na najwyższe stanowisko państwowe, poseł na Mażylis (Izba niższa) Parlamentu Danija Jespajewa. Wysunięta przez partię Ak Żoł („Biała Droga”) otrzymała prawie 500 tysięcy głosów mieszkańców Kazachstanu, czyli 5,2 proc. Kolejne miejsca zajął kandydat z partii „Auył” („Wioska”) Toleutaj Rachimbekow z 3,2 proc. głosów, kandydat Federacji Związków Zawodowych Kazachstanu Amangeldy Taspicho zdobył 2,1 proc., kandydat Komunistycznej Partii Ludowej Kazachstanu Żambył Ahmetbekow - 1,8 proc., kandydat z ruchu republikańskiego „Uły dała kyrandara” („Orły Wielkiego Stepu”) Sadybek Tugel - 0,9 proc.
Ponownie wybrany prezydent Kasym-Żomart Tokajew podziękował rodakom za zaufanie: „Cieszę się, że kampania wyborcza miała cywilizowany charakter i była spokojna. W istocie była to konkurencja programów wyborczych. To świadczy o tym, że poziom kultury politycznej w Kazachstanie znacznie wzrósł”. Według niego, pierwszy prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zbudował silne państwo wielonarodowe, a „naszym zadaniem jest zachowanie wszystkich osiągnięć i pójście naprzód drogą postępu i tworzenia”.
Amirżan Kossanow, który zajął drugie miejsce, pogratulował Kasym-Żomartowi Tokajewowi zwycięstwa. „Kazachstan wraz z nowym rządem potrzebuje nowej opozycji. Ten nowy rząd i nowa opozycja powinny siedzieć przy stole negocjacyjnym, prowadzić dialog, w wyniku którego będziemy mogli stworzyć nowy Kazachstan - sprawiedliwy, uczciwy Kazachstan” - wzywał kandydat z obozu opozycyjnego.
Obywatele Kazachstanu przebywający w Polsce mogli zagłosować w lokalu wyborczym, który znajdował się w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie.
W ten sposób w Kazachstanie zakończono proces tranzytu politycznego, który rozpoczął się w dniu 19 marca 2019 r., od momentu historycznego oświadczenia Nursułtana Nazarbajewa o dobrowolnej rezygnacji ze stanowiska Prezydenta kraju.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.06.2019, 18:05 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ