Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na początku czerwca policjanci z Giżycka otrzymali zgłoszenie dotyczące lekarza, który w stanie nietrzeźwym pełni dyżur w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przychodni przyszpitalnej. Badanie alkomatem wykazało 1,5 promila w alkoholu w wydychanym powietrzu. Pediatra w trybie natychmiastowym został odsunięty od pełnienia obowiązków zawodowych. Policja ustala, z iloma pacjentami miał kontakt 68-letni specjalista, jakie procedury realizował i czy mógł narazić któregoś z pacjentów na utratę zdrowia.
Szacuje się, że około 10-15 proc. lekarzy może mieć problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. „Jednym z powodów jest ciągła ekspozycja na stres, ponieważ lekarze na co dzień konfrontują się z bólem, cierpieniem i śmiercią” - tłumaczy dr n. med. Bohdan Woronowicz, psychiatra i psychoterapeuta uzależnień, w latach 2014-2018 pełnomocnik ds. zdrowia w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.
Od 2007 roku na mocy uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej okręgowe izby lekarskie w całej Polsce wyznaczają pełnomocników ds. zdrowia lekarzy i dentystów. Do głównych ich zadań należy wsparcie w trudnych sytuacjach zdrowotnych, dotyczy to przede wszystkim uzależnienia lekarzy od substancji psychoaktywnych.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/uzalezniony-od-alkoholu-lekarz-zagraza-bezpieczenstwu-pacjentow,433368.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.06.2019, 13:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |