Pobierz materiał i Publikuj za darmo
O innowacyjnych, przyszłościowych rozwiązaniach, które mają podnieść atrakcyjność oferty handlowej PKN Orlen, a także wpłynąć na jej wynik finansowy, poinformowano podczas dyskusji o czynnikach stymulujących inwestycje w Polsce.
„Nasze przedsiębiorstwo należy do grupy największych i najbardziej prężnych inwestorów - dodała Patrycja Klarecka. Podkreśliła, że plany rozwojowe spółki opracowane są w oparciu o długofalową perspektywę. - Myślimy o 20 najbliższych latach”.
W czasie debaty Klarecka zwróciła uwagę na wyraźnie zmieniające się zapotrzebowanie rynku względem zużycia ropy naftowej. „Popyt na ten surowiec, przede wszystkim w transporcie, spadnie. To konsekwencja dynamicznie rozwijającego się sektora elektromobilności oraz paliw alternatywnych. Dlatego dostrzegamy wzrost zainteresowania produktami petrochemicznymi” - dodała członek zarządu Orlenu.
Z tymi ostatnimi związana jest jedna z trzech inwestycji, o których Orlen poinformował w czasie gdyńskiego FWZ.
„Na terenie zakładów w Trzebini, należących do PKN Orlen Południe, jednej z naszych spółek grupy kapitałowej, planujemy uruchomienie fabryki zielonego glikolu. To powszechnie stosowany w przemyśle medycznym, kosmetycznym i spożywczym produkt ekologiczny - powiedziała Klarecka. - Jesteśmy w stanie zaspokoić nawet 70 procent krajowego zapotrzebowania na glikol”.
Produkcja glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie, wytwarzanej w Trzebini, gliceryny, którą otrzymuje się podczas produkcji biodiesla z oleju rzepakowego. Kolejne innowacje Orlenu dotyczą nawozów sztucznych oraz badań nad technologiami.
„Patrząc na stopień użycia nawozów sztucznych w rolnictwie, a w konsekwencji ich wpływu na jakość upraw i żywności, która trafia na rynek konsumencki, zdecydowaliśmy o rozbudowie naszych zakładów nawozowych we Włocławku, na terenie Anwil - poinformowała Patrycja Klarecka. - Dzięki temu będziemy mogli zapewnić jeszcze lepszy produkt i ograniczyć import nawozów do Polski”.
Do 2020 roku, w Płocku, powstanie należące do spółki centrum badawczo-rozwojowe.
„Inwestycje w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym potrzebują dobrego zaplecza. Takiego, w którym można kompleksowo pracować nad nowymi technologiami, następnie je testować i opatentowywać - powiedziała członek zarządu PKN Orlen. - Planując nasz rozwój, wykorzystujemy aktualny, 4,7-procentowy wzrost PKB. To bardzo dobry wynik, wyróżniający Polskę na tle innych krajów Unii Europejskiej” - dodała.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.06.2019, 15:57 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Haier dodaje blasku Australian Open: historyczna współpraca na rzecz innowacyjności i doskonałości
- 24.01.2025, 15:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Pierwsza droga oddana w tym roku
GDDKiA otworzyła 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy Brzeska, która łączy rondo w Jasieniu na DK94 z nowym rondem w Okocimiu na DK75. Droga usprawni przejazd w kierunku Sądecczyzny i odciąży centrum miasta. Jest to równocześnie pierwsza część nowej sądeczanki. Decyzję środowiskową dla pozostałego, 47-kilometrowego odcinka tej drogi GDDKiA uzyskała w grudniu 2024 r.- 24.01.2025, 14:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GDDKiA