Newsletter

Zdrowie i styl życia

Na konkrety pacjenci muszą poczekać do września – wnioski z debaty przedwyborczej

03.07.2019, 14:45aktualizacja: 03.07.2019, 14:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Public Policy Wojciech Wiśniewski (1)
Public Policy Wojciech Wiśniewski (1)
Podniesienie publicznych nakładów na ochronę zdrowia, wzmocnienie wczesnej diagnostyki, wyjście poza resortową strukturę państwa – takie propozycje składali przedstawiciele partii i środowisk politycznych podczas debaty przedwyborczej dotyczącej ochrony zdrowia. Spotkanie, zorganizowane przez organizacje pacjentów z całego kraju dowiodło, że na konkretne propozycje zmian w systemie należy poczekać przynajmniej kilka tygodni.

Debatę otworzyło wystąpienie Marii Libury, eksperta Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, dotyczące nierówności w zdrowiu. Bazując na raportach instytucji publicznych wykazała, że to determinanty społeczne wpływają w największym stopniu na dostęp do publicznej ochrony zdrowia. Jak wskazują raporty NIZP-PZH różnica w średniej długości życia pomiędzy osobami z wykształceniem zawodowym i wyższym to nawet 12 lat.

W późniejszej debacie wzięli udział przedstawiciele pięciu partii i środowisk politycznych. Na zaproszenie nie odpowiedziały Zjednoczona Prawica oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. W trakcie debaty Tomasz Grodzki, reprezentujący Platformę Obywatelską, zapowiedział skierowanie całości wpływów z akcyzy od tytoniu i alkoholu, na finansowanie ochrony zdrowia. Za priorytet uznał konieczność odbiurokratyzowania personelu medycznego. Jakub Stefaniak, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, przypomniał o pakiecie ustaw, złożonych do laski marszałkowskiej w tej kadencji Sejmu. Określają one zwiększenie wydatków publicznych na ochronę zdrowia oraz zapewnienie dostępności świadczeń, przede wszystkim diagnostyki i rehabilitacji. Jerzy Kozłowski (Kukiz’15) zwracał uwagę przede wszystkim na rolę wczesnej diagnostyki, proponując powrót do realizacji zadań w ramach badań pracowniczych. Postulował także wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach. Zdaniem Jerzego Przystajko, reprezentującego Lewicę Razem, kluczem do poprawy sytuacji jest podniesienie wydatków na ochronę zdrowia, uregulowanie wsparcia zawodów niemedycznych oraz wprowadzenie opieki farmaceutycznej. Dariusz Standerski (Wiosna Roberta Biedronia) potwierdził deklarację o podniesieniu nakładów publicznych do poziomu 7,2% PKB. Zaproponował pełną cyfryzacją tej dziedziny oraz ścisłą koordynację z polityką społeczną.

Organizacje pacjenckie zapowiadają kolejną debatę we wrześniu, podczas której dokonana zostanie analiza programów wyborczych poszczególnych komitetów. Zapis wtorkowego spotkania jest dostępny pod linkiem: https://we.tl/t-c7tdqaZDFX.

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.07.2019, 14:45
Źródło informacji Public Policy Wojciech Wiśniewski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ