Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CBA nt. śledztwa dotyczącego funkcjonowania w latach 2012-2017 na terenie kraju zorganizowanej grupy przestępczej (komunikat)

30.07.2019, 11:33aktualizacja: 30.07.2019, 11:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CBA informuje:

2 osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem dotyczącym działania piramidy finansowej. To kolejne wątki w tym skomplikowanym i rozwojowym postępowaniu.

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dwie osoby w związku z śledztwem dotyczącym funkcjonowania w latach 2012-2017 na terenie kraju zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania ustalono, że grupa stworzyła i zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych.

Śledztwo prowadzone jest w kilku wątkach. Dzisiejsze zatrzymania dotyczą wyprowadzania pieniędzy z jednego z funduszy, którego celem było wybudowanie luksusowego ośrodka dla seniorów. Jak ustalili agenci CBA jedna ze spółek powiązana z podejrzanymi zakupiła nieruchomość położoną w Otwocku, aby następnie odsprzedać ją za kwotę dwukrotnie wyższą kolejnej powiązanej spółce. Celem takiego zabiegu było sztuczne zawyżenie ceny i w konsekwencji umożliwienie wyprowadzenia ze spółki blisko 6 mln zł. Zatrzymane dzisiaj osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, gdzie usłyszą zarzuty.

W toku prowadzonego przez agentów CBA postępowania zatrzymano do tej pory 24 osoby, którym przedstawiono m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, działania na szkodę funduszy. Wobec 7 podejrzanych nadal stosowany jest tymczasowy areszt.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń przestępcze działanie grupy doprowadziło do straty co najmniej 600 mln zł przez ponad 2000 osób. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych. Wszystko wskazuje na to, że certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem banków. Pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd. Przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2019, 11:33
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ