Pobierz materiał i Publikuj za darmo
26 września w ramach konferencji OBWE odbyło się seminarium zorganizowane przez kazachstańską organizację pozarządową Republikańskie Stowarzyszenie Publiczne „Koalicja ds. Ochrony Praw Więźniów”. Pan Alexander Danchev, dyrektor Oddziału Koalicji ww. stowarzyszenia w Obwodzie Północno-Kazachstańskim, wystąpił z raportem, w którym odnotował pozytywne zmiany, które zaszły w Kazachstanie w 2019 roku. W szczególności organy administracji państwowej przyjęły zalecenia, w tym ONZ i OBWE, oraz rozpoczęły aktywne działania mające na celu rozwiązanie w sposób zapobiegawczy istniejących problemów. W tym celu została utworzona Grupa Robocza ds. Reformy Systemu Karnego, której zalecenia zostały przyjęte na rzecz polepszenia sytuacji skazanych.
Według Alexandra Dancheva w skład Grupy weszli przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji, Publicznych Komisji Monitorujących, społeczności akademickiej i organów administracji państwowej. Obrońcy praw człowieka udzielają niezbędnych porad, biorąc pod uwagę fakt, że Kazachstan zobowiązał się do eliminacji tortur i złego traktowania więźniów. Zachodzące zmiany powinny wpłynąć na akty prawne, poczynając od wewnętrznych nakazów ministerialnych oraz kończąc na ustawodawstwie na poziomie krajowym.
Ponadto czynny udział w spotkaniu wzięli młodzi obrońcy praw człowieka Rustam Zhantassov i Arsen Aubakirov, którzy zauważyli wzrost aktywności obywatelskiej w Kazachstanie w 2019 roku. Według działaczy obywatelskich okoliczność ta sygnalizuje gotowość społeczeństwa do bardziej aktywnego dialogu z władzami w interesie ochrony praw człowieka.
„Widzimy pozytywne zmiany, które zaszły w Kazachstanie od końca lipca: działania, wystąpienia odbywają się legalnie, została utworzona Krajowa Rada Zaufania Publicznego (zwana dalej KRZP) przy Prezydencie Republiki Kazachstanu, podejmowane są inne inicjatywy. Władze dążą do dialogu ze społeczeństwem obywatelskim. Mamy nadzieję, że władze zastosują się do zaleceń społeczeństwa obywatelskiego i członków KRZP” - podsumował Zhantassov.
Arsen Aubakirov opowiedział z kolei o nowych organizacjach i ruchach utworzonych pod koniec 2018 oraz w ciągu 2019 roku. Według działacza pojawiło się ponad dziesięć nowych inicjatyw zajmujących się reformami politycznymi, prawami człowieka i obserwacją wyborów. Jego zdaniem powyższe zjawisko jest związane z wyraźnym wzrostem aktywności obywatelskiej przedstawicieli społeczeństwa kazachstańskiego, którzy zamierzają rozwiązywać istniejące problemy, w tym związane z oficjalną rejestracją organizacji pozarządowych, partii i związków zawodowych w Kazachstanie, co w niektórych przypadkach pozostaje sprawą nie do końca rozwiązaną.
Społeczność zajmująca się prawami człowieka w Kazachstanie jest aktywnie zaangażowana w rozwiązywanie tych problemów, pojawiło się wiele nowych organizacji, grup inicjatyw i projektów, które mogą odegrać fundamentalną rolę w dalszej pozytywnej transformacji w kraju.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.10.2019, 17:26 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ