Pobierz materiał i Publikuj za darmo
List intencyjny przewiduje m.in. uruchomienie pierwszych pilotażowych przewozów kolejowych skroplonego gazu z terminala w Świnoujściu do odbiorców końcowych. W przyszłości ma to umożliwić przewożenie większych ilości gazu w krótkim czasie. Obecnie skroplony gaz z terminala LNG w Świnoujściu transportowany jest do odbiorców w całym kraju głównie z wykorzystaniem autocystern kriogenicznych.
„Z uwagi na pojawienie się nowego produktu - przewozu koleją dużej ilości skroplonego gazu dzisiaj chcemy bardzo mocno sprawdzić i przetestować praktyczną realizację tego przewozu poprzez pilotaż. Pierwsze pilotażowe przewozy ruszą w I kwartale 2020 roku” - podkreślił Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.
Dodał przy tym, że zapotrzebowanie na gaz LNG w Polsce i w krajach sąsiednich jest coraz większe. „Potencjał przewozu jest gigantyczny, więc tę współpracę z PGNiG będziemy rozwijać w miarę zapotrzebowania klientów na tego rodzaju usługi” - wyjaśnił Warsewicz.
Prezes PKP Cargo zwrócił uwagę, że list intencyjny oprócz przewozu gazu określa także możliwość budowy centrów przeładunkowych w terminalach gazu LNG należących do PKP Cargo.
„Nasze terminale, których jest 27, są praktycznie w całym kraju, a więc jesteśmy naturalnym partnerem do zbudowania bardzo konkurencyjnej oferty na dynamicznie rosnącym rynku” - zaznaczył Warsewicz.
Zdaniem Henryka Muchy, prezesa PGNiG, nawiązana z PKP Cargo współpraca daje „realną szanse na zoptymalizowanie kosztów transportu gazu LNG z terminala w Świnoujściu do klientów końcowych”.
Jak zaznaczył, w praktyce oznacza to, że oferta PGNiG będzie bardziej konkurencyjna, a więc również nasi końcowi klienci staną się dzięki temu bardziej konkurencyjni na rynku.”
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 09.10.2019, 11:08 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |