Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Budowa bardziej efektywnego wspólnego rynku, szczególnie usług, polityka obronna, kwestia migracji i ochrona klimatu to największe wyzwania jakie stoją przed UE w latach 2019-2024 – ocenił wiceminister Konrad Szymański podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Ekonomiczny konferencji "Europa w czasie przemian – jak odpowiedzieć na społeczno-ekonomiczne wyzwania w UE?”".
Konferencja poświęcona była priorytetom, na których powinna skupić się Unia Europejska w rozpoczynającym się nowym cyklu instytucjonalnym. Podczas dyskusji panelowej omówiono najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed UE w dziedzinie polityki wspólnego rynku, klimatycznej czy wspólnej obrony. – Musimy bardziej skupić się na budowie lepszego rynku wewnętrznego – jest on jedną z największych wartości Unii, a wciąż niewystarczająco wykorzystywany – podkreślił wiceminister Szymański.
Dyskutując na temat polityki klimatycznej UE wiceminister Szymański stwierdził, że wspólną politykę w tym obszarze należy budować z uwzględnieniem specyfiki systemów energetycznych poszczególnych państwach członkowskich UE, co – w ocenie wiceministra – jest często pomijane w debacie na ten temat. – Trzeba pamiętać, że Polska, podobnie jak inne państwa Europy Środkowej, odziedziczyły pewien profil energetyczny, który jest oparty na konwencjonalnych źródłach – zauważył sekretarz stanu w MSZ.
W punkcie debaty poświęconym polityce obronnej UE wiceminister Szymański podkreślił, że konieczna jest ścisła współpraca w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. W opinii wiceministra wspólna polityka obronna powinna być uzupełniająca wobec istniejącej architektury bezpieczeństwa w ramach NATO, zamiast ją duplikować. – Państwa członkowskie powinny solidarnie podnieść wydatki na obronę narodową, potrzebna jest również współpraca z USA – podkreślił wiceminister. Jak dodał, szczególnie istotne jest wspólne zdefiniowanie zagrożeń, płynących zarówno z Południa jak i ze Wschodu.
Wiceminister Szymański wskazał również kwestię migracji jako jedno z największych wyzwań dla UE na kolejne lata. – Europa musi sobie z tą kwestią poradzić. Możemy bardzo wiele zrobić razem, ale z tych działań musi być wyłączona relokacja, czy inne formy ponadnarodowego zarządzania migracją – zauważył wiceminister.
W dyskusji udział wzięli także Guntram Wolff, dyrektor think-tanku Bruegel oraz Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.10.2019, 19:11 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |