Newsletter

Polski rząd zaprasza globalne firmy technologiczne do współpracy nad cyberbezpieczeństwem

30.10.2019, 16:54aktualizacja: 30.10.2019, 16:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ S. Leszczyński (4)
PAP/ S. Leszczyński (4)
Do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK dołączają Cisco, Ericsson oraz Nokia. Porozumienie w tej sprawie podpisano podczas 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Katowicach (29-30 października 2019 r.).

Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK Program Współpracy w Cyberbezpieczeństwie umożliwi kooperację z sektorem prywatnym w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Obejmuje swoim zakresem kilka obszarów - informacyjny, edukacyjny, szkoleniowy, know-how oraz testów i certyfikacji.

Na początku października br. do programu przystąpiła firma Samsung. Podczas Forum CYBERSEC umowę o współpracy podpisały Cisco, Ericsson i Nokia.

„Zakładamy, że podpisane porozumienia będą impulsem dla globalnych firm technologicznych, aby jeszcze mocniej angażowały się w obszar badań i rozwoju w Polsce, we współpracy z polskimi podmiotami prywatnymi i instytucjami państwowymi” - powiedział pełnomocnik rządu ds cyberbezpieczeństwa, Karol Okoński.

Obecny na wydarzeniu minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślał, że głównym celem Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie jest wspólne wykorzystywanie wiedzy poszczególnych firm i instytucji.

„Każde porozumienie, w którym producent sprzętu czy oprogramowania umawia się na przekazywanie rządowi informacji na temat zagrożeń, przekłada się na szybszy czas reakcji i lepsze zrozumienie zjawisk, z którymi mamy do czynienia” - stwierdził zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji, Krzysztof Silicki.

Jego zdaniem duża różnorodność dostawców sprzętu i oprogramowania powoduje, że informowanie o ewentualnych zagrożeniach wymaga ścisłej współpracy. NASK jako tzw. CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) będzie bezpośrednim beneficjentem podpisanych porozumień od strony operacyjnej.

„To bardzo dobry przykład budowy Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa przez udział wszystkich interesariuszy, łącznie z dostawcami sprzętu i oprogramowania” - przekonywał Silicki.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.10.2019, 16:54
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii