Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: rodzice nie chcą wysłać dziecka do poradni? Decyzję za nich podejmie sąd

16.12.2019, 16:26aktualizacja: 16.12.2019, 16:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według nauczycieli nawet 30 proc. dzieci w każdej klasie ma problemy emocjonalne lub rozwojowe. Ich edukacja wymaga wówczas wsparcia pedagoga lub psychologa. Szkoła nie może zmusić rodziców do pójścia z takim dzieckiem do poradni. Ale sąd już tak.

W ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej przypadków dzieci dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jak podaje Autism Europe, w samej Unii Europejskiej z autyzmem zmaga się już ok. 5 mln osób.

Problemy rozwojowe dzieci przejawiają się przede wszystkim w szkole czy przedszkolu. Jedna z przedszkolanek z Warszawy przyznaje, że kilka lat temu zaburzenia rozwojowe diagnozowano u jednego dziecka na sto. Teraz ma już dziesięciu podopiecznych ze spektrum autyzmu, a nad każdym z nich czuwa nauczyciel wspomagający.

Jednak nie brakuje rodziców, którzy nie chcą współpracować i pójść do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu zdiagnozowania swoich dzieci. „One często są agresywne wobec nauczycieli i rówieśników, a ponieważ nie mają postawionej diagnozy, to nawet nie można im pomóc wprowadzając jakąś terapię” - mówi przedszkolanka.

Jej zdaniem brak terapii i leczenia sprawia, że szanse na prawidłowy rozwój dziecka maleją. „Często zamiast współpracy ze strony rodziców słyszymy, że to my mamy problem, bo dziecko w domu nie ma żadnych problemów" - twierdzi wychowawczyni, dodając, że u niektórych rodziców mechanizm wyparcia jest bardzo mocny.

„Jeżeli sytuacja jest na tyle poważna, że godzi w dobro dziecka, a szkoła wyczerpała już możliwości wsparcia rodziny, to szkoła może złożyć do sądu wniosek o wgląd w sytuację dziecka. Sąd w dalszych działaniach podejmie stosowne rozstrzygnięcia” – informuje Prawo.pl dr Katarzyna Pankowska-Jurczyk, psycholog, interwent kryzysowy.

Pełen tekst artykułu na: https://www.prawo.pl/oswiata/przymusowe-skierowanie-dziecka-do-poradni-psychologiczno,496598.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.12.2019, 16:26
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ