Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Arak przypomniał, że Ministerstwo Rozwoju pracuje obecnie na pakietem proinwestycyjnym, który na wprowadzić m.in. ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zainwestują w automatyzację i robotyzację.
Powołując się na analizy przygotowane przez ekspertów PIE, wskazał, że Polska jest obecnie w ogonie państw, jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych maszyn i urządzeń.
Przyznał, że jedną z przyczyn naszego zacofania technologicznego były niskie koszty pracy. "Przedsiębiorcom, zwłaszcza spoza dużych aglomeracji, gdzie podaż pracy była duża, nie opłacało się kupować nowoczesnych maszyn. Ich model biznesowy był oparty o zwiększanie zatrudnienia, które było relatywnie tańsze" - wyjaśnił. Zaznaczył jednak, że wzrost kosztów pracy, spowodowany m.in. podwyżkami płacy minimalnej a także koniecznością podnoszenia wynagrodzeń ze względu na brak rąk do pracy, sprawi, że firmy, "które nie przestawią się na nowe tory, nie zainwestują w automatyzację, przestaną być konkurencyjne, zaczną znikać z rynku". Dodał, że konsekwencją dla polskiej gospodarki będzie spowolnienie wzrostu PKB.
Żeby temu zapobiec - jak wskazał - "musimy zaimplementować to, co np. Niemcy czy Duńczycy wprowadzili do swoich biznesów na początku XXI wieku". Zaznaczył, że celem wprowadzenia pakietu proinwestycyjnego, jest nie tylko wsparcie innowacyjnych technologii, cyfryzacji czy budowa sztucznej inteligencji, ale też pomoc przedsiębiorcom z sektora MŚP w zakupie "trochę bardziej zaawansowanych robotów przemysłowych, których nie mają".
"Wprowadzenie pakietu pomoże zwiększyć szanse na utrzymanie w Polsce 3-4 proc. wzrostu PKB średniorocznie przez kolejne 10 lat" - podkreślił. (PAP)
autor: Ewa Wesołowska
ewes/ drag/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.12.2019, 09:34 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |