Pobierz materiał i Publikuj za darmo
O kolejnym ognisku grypy poinformował rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak. "Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował dziś o powstaniu ogniska ptasiej grypy w m. Drozdówka, gmina Uścimów, w powiecie lubartowskim. Jest to szóste z kolei ognisko w powiecie lubartowskim" – napisał Wieczerzak w niedzielę na Twitterze.
Wirus wykryto w hodowli indyków w miejscowości Drozdówka, która znajduje się w strefie zapowietrzonej wyznaczonej już 1 stycznia (rozporządzeniem wojewody lubelskiego) po wykryciu wirusa grypy ptaków H5N8 w gospodarstwie hodującym indyki w miejscowości Stary Uścimów. Strefa zapowietrzona to obszar w promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby. Strefa ta na terenie gminy Uścimów obejmuje sześć miejscowości - Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia.
Wcześniej w obrębie strefy zapowietrzonej wykryto jeszcze pięć ognisk choroby, w gospodarstwach hodujących indyki i perlice. Łącznie było w nich kilkadziesiąt tysięcy ptaków.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka na sobotnim briefingu prasowym powiedział, że w obrębie strefy zapowietrzonej w gminie Uścimów jest 18 ferm hodujących drób, które są ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie, co zwiększa niebezpieczeństwo przenoszenia się wirusa. "Liczymy się z tym, że zakażeniem mogą być objęte kolejne fermy w tym obszarze zapowietrzonym. Najważniejsze, aby z tej strefy wirus nie wydostał się dalej" – powiedział Sprawka. Jak dodał, badane są kolejne próbki pobrane z tych ferm.
W gminie wciąż prowadzone są prace związane z likwidacją ognisk grypy ptaków. (PAP)
ren/ ozk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.01.2020, 20:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |