Newsletter

Wiceminister Gawęda: ubiegłoroczny import węgla mniejszy o prawie 2,5 mln ton

10.01.2020, 16:09aktualizacja: 10.01.2020, 16:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W ciągu 10 miesięcy 2019 r. do Polski napłynęło z zagranicy prawie 2,5 mln ton mniej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej - poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Jego zdaniem, potrzebna jest stabilizacja rynku.

Wiceminister, który uczestniczył w Katowicach w posiedzeniu zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, nie podał szczegółowych danych dotyczących wielkości ubiegłorocznego importu węgla, podkreślając jednak, że nastąpił "znaczący spadek" ilości sprowadzanego surowca.

W całym 2018 r. z zagranicy sprowadzono ok. 19,7 mln węgla. Gdyby prawie 2,5-milionowy spadek importu utrzymał się do końca roku 2019, łączna wielkość importu przekroczyłaby 17 mln ton. Ostateczne dane za 2019 rok powinny być opublikowane najdalej na przełomie lutego i marca.

Według danych Eurostatu, w ciągu 10 miesięcy roku 2018 import węgla do Polski wyniósł 16,2 mln ton. Z informacji wiceministra Gawędy wynika, że w porównywalnym okresie ub. roku mogło to być poniżej 14 mln ton.

"Prawie 2,5 mln ton rok do roku za 10 miesięcy to dość duży, znaczący spadek. Dla mnie satysfakcjonującą ilością będzie powrót do takiej stabilnej pozycji, gdzie spółki produkujące węgiel energetyczny będą głównym dostawcą do energetyki zawodowej i ciepłownictwa, czyli będą wypełniały swoje najważniejsze zadania związane z dostosowaniem do potrzeb rynku" - powiedział wiceminister.

Odnosząc się do sygnalizowanego przez górnicze związki zawodowe problemu nieodbierania zakontraktowanego węgla z polskich kopalń przez energetykę, Gawęda przypomniał, że kilka lat temu niedoinwestowane spółki węglowe zmniejszyły wydobycie węgla, zaś spółki energetyczne przejściowo zakontraktowały zbyt dużą ilość tego surowca. (PAP)

mab/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.01.2020, 16:09
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ