Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"W nadchodzących latach zmianie ulegnie życie zawodowe milionów Europejczyków. Musimy podjąć działania, aby pozwolić na pozytywny rozwój siły roboczej w przyszłości. (...) Musimy nadal dążyć do zapewnienia najwyższych norm na rynkach pracy, aby wszyscy Europejczycy mogli żyć godnie i realizować swoje ambicje" - oświadczył po posiedzeniu Komisji Europejskiej w Strasburgu komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.
Komisja zwróciła się do wszystkich państw, regionów i partnerów UE o przedstawienie swoich opinii dotyczących kierunku działań oraz jej planów odnośnie do realizacji celów europejskiego filaru praw socjalnych. Obejmuje on 20 zasad i praw mających znaczenie dla funkcjonowania rynków pracy oraz systemów opieki społecznej w Europie.
Na razie KE przedstawiła komunikat, który zbiera różne idee dotyczące "silnej Europy socjalnej". Na podstawie konsultacji w przyszłym roku przedstawiony zostać ma plan działania, który będą zatwierdzać przywódcy unijni.
Przewidziane przez KE inicjatywy mają obejmować m.in. "sprawiedliwe płace minimalne dla pracowników w UE", europejską strategię na rzecz równouprawnienia płci i wiążące środki w zakresie przejrzystości płac.
Komisja podkreśla, że liczba osób zatrudnionych w UE jest dzisiaj rekordowo wysoka, jednak wielu pracowników z trudnością wiąże koniec z końcem. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiadała jeszcze w zeszłym roku, że chce, by każdy pracownik w Unii otrzymywał sprawiedliwą płacę minimalną, która powinna umożliwić mu godne życie niezależnie od miejsca zatrudnienia. (PAP)
stk/ akl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.01.2020, 19:43 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |