Newsletter

KE: gaz ziemny ważnym paliwem przejściowym w strategii neutralności klimatycznej

20.01.2020, 18:46aktualizacja: 20.01.2020, 18:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Transformacja UE w stronę neutralności klimatycznej będzie opierała się na szerokim zakresie źródeł energetycznych i technologii; rola gazu ziemnego jest ważna jako paliwa przejściowego - poinformował w poniedziałek rzecznik KE Tim McPhie.

McPhie odpowiadał na pytanie dotyczące raportu firmy konsultingowej Artelys, przygotowanego na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej. Dokument ten mówi, że „większość” z 32 projektów gazowych na tzw. liście projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI) może być „niepotrzebna”.

„Istniejąca infrastruktura gazowa w UE jest w stanie w wystarczającym stopniu sprostać różnorodnym scenariuszom przyszłego zapotrzebowania na gaz w UE-28, nawet w przypadku ekstremalnych zakłóceń w dostawach. To sugeruje, że większość z 32 projektów infrastruktury gazowej na czwartej liście PCI jest zbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw i stanowi potencjalną nadmierną inwestycję dziesiątek miliardów euro, wspieraną przez europejskie fundusze publiczne” - czytamy w dokumencie.

Na liście tej znajdują się unijne inwestycje energetyczne, gazowe i elektroenergetyczne, które kwalifikują się do otrzymania dofinansowania z budżetu UE w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (koszt inwestycji gazowych Artelys szacuje na 29 miliardów euro). Są na tej liście m.in. ważne polskie projekty energetyczne, w tym gazociąg Baltic Pipe czy interkonektory, które połączą polską sieć gazową z sieciami gazowymi innych krajów.

McPhie podkreślił, że transformacja w stronę neutralności klimatycznej będzie opierała się na szerokim zakresie źródeł energetycznych i technologii. "Rola gazu ziemnego jest ważna jako paliwa przejściowego" - zaznaczył. (PAP)

luo/ ndz/ kar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.01.2020, 18:46
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ