Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIS informuje:
Mijający tydzień obfitował w wizyty w Sejmie przedstawicieli instytucji międzynarodowych i placówek dyplomatycznych w Polsce. Reprezentanci Sejmu uczestniczyli również w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ponadto na Wiejskiej odbyło się dziewięć posiedzeń komisji sejmowych, osiem posiedzeń podkomisji oraz cztery zespołów parlamentarnych.
We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek gościła wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verę Jourovą. Wizytę u Marszałek Sejmu złożył także przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis. Tego samego dnia marszałek Witek w Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli, z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, zainicjowała konkurs literacko-plastyczny dla licealistów "Polskie serce pękło - Katyń '40".
Z kolei w środę wizyty u Marszałek Sejmu złożyli: ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i ambasador Gruzji Ilia Darchiashvili. Natomiast wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się z: ambasador Bułgarii w Polsce Emil Savov Yalnazov i ambasador Republiki Azerbejdżanu Hasan Aziz Hasanov. W czwartek na spotkanie z wicemarszałkiem Terleckim przybyła ambasador Republiki Armenii Sphresa Kureta oraz ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje. W piątek wizytę u wicemarszałka Terleckiego złożył ambasador Związku Australijskiego w Polsce Lloyd David Hargreave Brodrick.
Podczas głównych uroczystości na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia, Sejm reprezentował Ryszard Terlecki. Z kolei w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, udział wzięli wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Włodzimierz Czarzasty i Piotr Zgorzelski.
Rozpatrzenie opinii komisji sejmowych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 wraz z autopoprawką oraz głosowanie nad wniesionymi poprawkami do projektu było przedmiotem prac Komisji Finansów Publicznych w mijającym tygodniu. Komisja rozpatrzyła również Międzynarodową pozycję inwestycyjną Polski w 2018 r. a także Informację o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w 2018 r.
Ponadto posłowie m.in. wysłuchali Informacji Komisarza ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasa Schmita nt. programu Komisji Europejskiej dotyczącego zbudowania silnej Europy socjalnej na rzecz sprawiedliwej transformacji (Komisja ds. Unii Europejskiej) oraz Informacji Ministra Infrastruktury oraz Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nt. zapewnienia bezpieczeństwa ruchu lotniczego i efektywnego zarządzania przestrzenią powietrzną, przeprowadzili I czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw (Komisja Infrastruktury).
Zebrały się również stałe podkomisje: do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, do spraw transportu drogowego, drogownictwa, bezpieczeństwa ruchu drogowego i poczty, do spraw transportu kolejowego, do spraw transportu lotniczego, do spraw monitorowania wykorzystania funduszy UE w zakresie infrastruktury.
Dwukrotnie obradowała podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu nowelizacji ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw.
Posiedzenia miały także Parlamentarne Zespoły: ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy, Przyjaciół Zwierząt, ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego.
http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=086F6584D62FE249C12585000050F8D8
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.01.2020, 17:29 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |