Newsletter

Ekspert farmacji: e-recepta wdrożona tuż przed pandemią zmniejszyła ryzyko zarażenia

13.05.2020, 14:00aktualizacja: 13.05.2020, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Materiały S&T/Michał Wilbrandt
Materiały S&T/Michał Wilbrandt
Od 8 stycznia 2020 r. lekarze wystawiają e-recepty. Rządowe Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w utworzonym i współutrzymywanym przez S&T systemie e-zdrowie zarejestrowało ich 200 milionów. Eksperci twierdzą, że epidemia koronawirusa pozytywnie zweryfikowała zasadność wdrożenia e-recept i wskazała jak ważną rolę dla funkcjonowania instytucji publicznych i administracji odgrywa cyfryzacja.

Od 8 stycznia 2020 r., lekarze wystawiają głównie recepty elektroniczne (jednocześnie wystawiając papierowe - na żądanie pacjenta), jednak już od ubiegłego roku wszystkie apteki miały obowiązek przyłączyć się do rządowego systemu e-zdrowie (każda recepta tradycyjna, posiadała swój elektroniczny odpowiednik).

Cyfryzacja najskuteczniejszą szczepionką dla instytucji

Firma S&T, partner technologiczny Ministerstwa Zdrowia w grudniu 2019 r. odnotowała aż milion rejestracji recept w ciągu jednego dnia, ale to nadejście koronawirusa było prawdziwym testem dla systemu. „Wraz z eskalacją epidemii, w systemie e-zdrowie dało się zauważyć zwiększone zapotrzebowanie dotyczące wystawiania oraz realizacji recept - mówi Michał Wilbrandt z S&T, szef działu aplikacji dedykowanych, odpowiedzialny za rozwiązania m.in. dla administracji publicznej. - Dodatkowo, w związku z panującą pandemią, w kwietniu wdrożyliśmy zmiany dotyczące dostępności leków reglamentowanych. Bez technologii cyfrowych nie dałoby się tego zrobić tak szybko i skutecznie”. Zwalczanie epidemii wiąże się z poważnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich, których celem jest wygaszenie zakażeń w transmisji poziomej.

„Wdrożenia takie jak e-recepta nabierają szczególnego znaczenia teraz, w czasie epidemii COVID-19 – mówi Wilbrandt. - Budowa odporności administracji i instytucji - w tym służby zdrowia - na izolację społeczną postępuje dzięki głębokiej cyfryzacji, która umożliwia ograniczenie fizycznego kontaktu między ludźmi i pozwala na bezpieczne załatwienie wielu spraw szybciej, sprawniej i zdalnie”.

E-recepta: bezpieczeństwo farmaceutów i pacjentów

E-recepty eliminują wiele problemów towarzyszących receptom tradycyjnym. Są czytelne i nie wymagają odpisów, a system, po uzyskaniu zgody pacjenta, umożliwia dostęp do wszystkich realizowanych e-recept.

„Pandemia COVID-19 w trybie przyspieszonym pozytywnie zweryfikowała zasadność rozwijania e-recepty. Rozwiązanie daje więcej możliwości w zakresie prowadzenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej, obecnie jednak największą jego wartość widzimy w bezpieczeństwie - mówi dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji. – Bardzo ważna jest tu choćby możliwość wystawienia e-recepty na leki na choroby przewlekłe bez wizyty pacjenta w gabinecie: mniej wizyt u lekarza i mniej nośników papierowych oznacza mniejsze ryzyko zarażenia się wirusem”.

S&T jest jednym z kluczowych partnerów technologicznych Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w budowie systemu e-zdrowie. Spółka odpowiada za współtworzenie oprogramowania, weryfikację oprogramowania podmiotów trzecich oraz serwis gwarancyjny. Zajmuje się również wsparciem technicznym dla podmiotów medycznych i aptek podłączonych do systemu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.05.2020, 14:00
Źródło informacji Inntu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ