Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Dyskusja o przyszłości relacji transatlantyckich z udziałem ministra Czaputowicza (komunikat)

24.06.2020, 18:24aktualizacja: 24.06.2020, 18:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Dyskusja o przyszłości relacji transatlantyckich z udziałem ministra Czaputowicza.

- Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie jest symbolem bliskiego partnerstwa między Polską a USA. Nasze relacje koncentrują się dziś na tak ważnych sprawach jak obronność, bezpieczeństwo czy energia. - powiedział minister Jacek Czaputowicz, otwierając dyskusję zorganizowaną we współpracy z German Marshall Fund w Warszawie. Uczestnicy wideokonferencji The Future of Transatlantic Relations in a Post-COVID World rozmawiali m.in. o skutkach globalnego kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19, możliwych działaniach zaradczych, a także przyszłości relacji transatlantyckich w nowej, popandemicznej rzeczywistości.

- W dzisiejszych warunkach społeczność transatlantycka powinna wykazywać się jednością i solidarnością, wspólnie stawiać czoło zagrożeniom i wspólnie planować działania służące wyjściu z kryzysu – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że dla Polski podstawą bezpieczeństwa i dobrobytu Europejczyków pozostaje niezmiennie obecność amerykańska w Europie i silne więzy transatlantyckie. Służy temu także rozwój polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i realizacja zapisów deklaracji, jaką polski i amerykański prezydent podpisali w 2019 roku. Za istotną szef polskiej dyplomacji uznał bliską współpracę Polski i USA w zakresie amerykańskich dostaw LNG i cywilnej energii jądrowej, a także 5G. Jak wskazał, ważnym impulsem dla wzmocnienia zaangażowania USA w Europie będzie rozwój Inicjatywy Trójmorza.

Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele administracji oraz ośrodków analitycznych z USA, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

German Marshall Fund to jeden z wiodących amerykańskich ośrodków analitycznych, z biurami m.in. w Berlinie i Warszawie. Głównym obszarem zainteresowań warszawskiego ośrodka jest współpraca transatlantycka, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwo energetyczne, a także promocja demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny, odbywa się co roku w czerwcu w Warszawie i jest efektem partnerstwa German Marshall Fund oraz Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2020, 18:24
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ