Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W związku z artykułem redaktora Bartosza Wielińskiego pt. „Polonia bez pakietów wyborczych na czas”, który został opublikowany na portalu wyborcza.pl w dniu 28 czerwca br. informujemy, że nieprawdziwa jest zawarta w nim teza, jakoby pod presją brytyjskiej Polonii wydłużono czas odbierania kopert zwrotnych do zakończenia głosowania w niedzielę w lokalach komisji wyborczych w Wielkiej Brytanii. Informujemy, że MSZ i podległe mu placówki dyplomatyczne w procesie przygotowania wyborów działały na podstawie i w granicach przepisów prawa. Kwestię tę jednoznacznie reguluje art. 8 ust 8 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz.U. poz. 979) r. Zgodnie z dyspozycją cytowanego przepisu, konsulowie do zakończenia głosowania przyjmowali koperty zwrotne dostarczane przez operatorów pocztowych i kurierów. W krajach, w których pozwalały na to wprowadzone reżimy sanitarne, wyborcy mogli osobiście bądź za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania (art. 8 ust. 7 i ust 9 ustawy).
Nieprawdziwe są także informacje, jakoby konsulaty [w Anglii] wysyłały pakiety, korzystając z najtańszych ofert [poczty]. Informujemy, że placówki dyplomatyczne, zwłaszcza w krajach, w których zgłosiła się największa liczba wyborców, w tym w Anglii, podjęły kontakt z operatorami pocztowymi w celu usprawnienia procesu wysyłki pakietów wyborczych. W wielu krajach, dzięki interwencji placówek dyplomatycznych operatorzy pocztowi zwiększyli częstotliwość odbierania pakietów wyborczych wysyłanych wyborcom jak i doręczania kopert zwrotnych do urzędów. Głównym kryterium wyboru operatora pocztowego była rękojmia należytego wykonania usługi przesyłki nierejestrowanej, a nie – jak podaje autor artykułu - cena.
Ponadto sugerowanie, że wyborcy mieszkający za granicą nie mogli wziąć udziału w wyborach, bo nie dostali na czas kart do głosowania jest jawnym wprowadzaniem czytelników w błąd. W ostatnich dniach polskie służby konsularne na bieżąco rozpatrywały wnioski związane z niedostarczeniem pakietów wyborczych, pozostając w kontakcie z polskimi obywatelami. Każde zgłoszenie było przyjęte i indywidualnie rozpatrzone.
Przytoczone przykłady reklamacji, jak też błędy, o których pisze redaktor Bartosz Wieliński, są nielicznymi przypadkami wynikającymi z przyczyn niezawinionych przez MSZ. Sposób, w jaki zostały one zaprezentowane, błędnie sugeruje odbiorcom artykułu, jakoby skala tego problemu była znacznie większa niż w rzeczywistości.
Statystki z placówek dyplomatycznych w krajach, gdzie zgłosiła się największa liczba wyborców:
- 2020 r. - procent zwróconych kopert: Francja: 79%; Holandia: 90%; Irlandia: 92%; Wielka Brytania: 87%; USA: 83%.
- 2015 r. - procent zwróconych kopert: Francja: 73%; Holandia: 83%, Irlandia: 84%; Wielka Brytania: 79%; USA: 74%.
Mamy nadzieję, że redakcja portalu wyborcza.pl w przyszłości, przygotowując artykuły, będzie rzetelniej informowała swoich czytelników o działaniach realizowanych przez resort, a tym samym zgodnie z etyką dziennikarską wykorzystywała materiały przekazywane przez ministerstwo. Prosimy o sprostowanie nieprawdziwych i niepełnych informacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.06.2020, 00:27 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |