Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wyjaśnienia MSZ w związku z artykułem na portalu wyborcza.pl pt. „Wybory za granicą to rządowy sabotaż demokracji. Mój pakiet wyborczy może być dowodem dla prokuratora” (komunikat)

30.06.2020, 13:20aktualizacja: 30.06.2020, 13:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W związku z artykułem redaktora Stanisława Skarżyńskiego pt. „Wybory za granicą to rządowy sabotaż demokracji. Mój pakiet wyborczy może być dowodem dla prokuratora”, jaki został opublikowany na portalu wyborcza.pl w dniu 28 czerwca br., informuję, że nieprawdziwa jest teza, że polskie placówki nie miały zawartych stosownych umów na usługę dostarczania pakietów wyborczych.

Informacja, że MSZ i ambasada w Londynie nie zagwarantowały, że pakiety wyborcze dojdą do wyborców w terminie pozwalającym skutecznie wziąć udział w wyborach – przesyłka za 2,45 funta nie ma gwarantowanego terminu doręczenia jest całkowicie nieprawdziwa. Przepisy wyborcze zobowiązują konsula do wysłania pakietu wyborczego pocztą nierejestrowaną (np. z wykorzystaniem usługi 2nd class). W przypadku wyborów na terytorium Wielkiej Brytanii, z uwagi na sytuację związaną z epidemią i w celu zapewnienia rękojmi terminowego doręczenia przesyłki w terminie umożliwiającym jej odesłanie do konsula na czas, zdecydowaliśmy o podniesieniu standardu przesyłki i wysłaliśmy pakiety usługą Signed for 1st class, która zgodnie ze standardami Royal Mail daje możliwość potwierdzenia dostarczenia przesyłki – do takiego działania konsul był uprawniony na mocy przepisów ustawy. Konsulowie rygorystycznie stosują wszelkie uregulowania prawne w tym zakresie. Ten sam standard usługi pocztowej był wykorzystywany w poprzednich wyborach korespondencyjnych na terytorium Wielkiej Brytanii.

Ponadto informacja, jakoby celowo niedostarczone zostały pakiety wyborcze wybranym obywatelom [cały fragment zatytułowany: „Złym wyborcom pakietów nie doręczamy”] jest nieprawdziwa i nie osadzona na żadnych faktach. Przypominam, że zadania związane z organizacją wyborów za granicą – analogicznie do lat poprzednich – powierzone zostały konsulom i Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Działali oni na podstawie obowiązujących regulacji prawnych w tym zakresie.

Tegoroczne wybory cieszyły się rekordowo dużym zainteresowaniem ze strony polskich obywateli przebywających za granicą i były przeprowadzone w bezprecedensowych warunkach, wywołanych pandemią COVID-19.Dotychczasowe statystyki, które otrzymujemy z placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych, pod wątpliwość stawiają tezę S. Skarżyńskiego, że: „[…] po przeliczeniu głosów czarno na białym będzie widać, jak wiele osób, które zarejestrowały się na wybory, zostało przez polski MSZ pozbawionych możliwości udziału w wyborach.” Problemy związane z wysyłką i dostarczeniem pakietów wyborczych, czy też ew. błędów w samych pakietach dotyczyły niewielkiego odsetka

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2020, 13:20
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ