Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polska od samego początku kryzysu trwającego w Syrii jest obecna w regionie Bliskiego Wschodu, zapewniając niezbędną pomoc humanitarną dla ludności cywilnej. Od 2012 roku jesteśmy zaangażowani w dwustronną i wielostronną pomoc humanitarną dla Syrii i krajów sąsiednich – stwierdził podczas dzisiejszej konferencji „Supporting the future of Syria and the region” podsekretarz stanu Paweł Jabłoński.
Konferencję dotyczącą wsparcia dla Syrii zorganizowały wspólnie, już po raz czwarty, UE i ONZ. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną COVID-19 wydarzenie odbyło się w formule wideokonferencji.
Od 2017 roku Polska przekazała na rzecz pomocy humanitarnej dla Bliskiego Wschodu blisko 30,8 mln euro. Polska dąży do dalszego wspierania regionu – uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych, a także społeczności przyjmujących w krajach sąsiednich. Zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji konfliktu syryjskiego dla krajów sąsiadujących z Syrią i ponawiamy nasze zaangażowanie w zapewnianie im wsparcia – zaznaczył wiceminister Paweł Jabłoński.
Konferencja zgromadziła wszystkie podmioty i organizacje aktywne w obszarze wsparcia dla Syrii i stała się okazją do wypracowania skutecznej reakcji na kryzys humanitarny w regionie, zapewnienia pomocy dla wysiłków ONZ na rzecz kompleksowego politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego oraz zmobilizowania niezbędnego wsparcia finansowego dla Syrii i krajów sąsiednich przyjmujących największą liczbę syryjskich uchodźców.
Od początku wojny w Syrii Polska angażuje się w pomoc poszkodowanym. Konflikt ten pozbawił domów i przyszłości miliony dorosłych i dzieci. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców od 2011 roku z Syrii uciekło ponad 5,6 mln ludzi, ponad 6,6 mln pozostaje wewnętrznie przesiedlonych, a ponad 13 mln potrzebuje pomocy humanitarnej. Dziesięć lat po rozpoczęciu konfliktu sytuacja w Syrii i w regionie wciąż pozostaje krytyczna, co potęgowane jest jeszcze przez pandemię wywołaną wirusem COVID-19.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ryb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.06.2020, 23:06 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |