Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Z przykrością stwierdzamy, że po raz kolejny redakcja Gazety Wyborczej wprowadza w błąd swoich czytelników. W związku z tym żądamy sprostowania informacji w artykule opublikowanym na portalu gazeta.pl 30 czerwca br., autorstwa redaktora Stanisława Skarżyńskiego pt. „Polskie wybory na Wyspach: Trzaskowski z 48 proc., Duda dopiero trzeci. I kompromitacja MSZ – zaginęło 15,5 tys. głosów”.
Nieprawdziwa jest podana przez autora artykułu informacja o zaginięciu 15,5 tysiąca głosów. Fakt nieotrzymania przez obwodową komisję wyborczą części kopert zwrotnych nie jest tożsamy z zaginięciem głosów. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 roku do komisji nie wróciło 20 proc. przesyłek. Tym razem wskaźnik ten udało się zredukować do 13 proc., mimo znacznie większych wyzwań związanych z tegorocznymi wyborami. We wszystkich wspomnianych przypadkach twierdzenie o zaginionych głosach, a w tym kontekście również o kompromitacji MSZ, jest nieprawdą i nadużyciem.
Kłamliwa i krzywdząca jest również teza, że nieodesłanie przez część wyborców wypełnionych kart do głosowania było celowym działaniem pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uzyskanie rekordowej frekwencji, jaka miała miejsce w tym roku, przy znacznie większej skali przedsięwzięcia niż kiedykolwiek przedtem, i to w niesprzyjających warunkach trwającej pandemii, możliwe było dzięki wyjątkowo ciężkiej pracy osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów za granicą. Zarzucanie im celowego utrudniania procesu wyborczego jest nie tylko nieprawdą, ale i przejawem złej woli.
Równie nieprawdziwe są informacje o wysyłaniu pakietów „tanimi przesyłkami niegwarantującymi terminu doręczenia”. W przypadku wyborów na terytorium Wielkiej Brytanii, z uwagi na sytuację związaną z epidemią i w celu zapewnienia doręczenia przesyłki w terminie - korzystając z nadanego na mocy przepisów ustawy uprawnienia - zdecydowano o podniesieniu standardu przesyłki. Ponadto, dzięki interwencji placówek dyplomatycznych i konsularnych, operatorzy pocztowi zwiększyli częstotliwość odbierania pakietów wyborczych wysyłanych wyborcom, jak i doręczania kopert zwrotnych do urzędów.
Nie jest też prawdą, że komisje wyborcze w Wielkiej Brytanii w sposób opieszały przekazały wyniki głosowania Państwowej Komisji Wyborczej. Po raz kolejny przypominamy, że zgodnie z obowiązującą ustawą z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów Prezydenta RP, wyniki głosowania za granicą powinny zostać przekazane do okręgowej komisji wyborczej w ciągu 48 godzin. I tak też się stało.
Z żalem obserwujemy brak rzetelności i rosnący poziom złej woli w publikowanych na łamach Gazety Wyborczej artykułach na temat wyborów za granicą. Ponownie prosimy o sprostowanie nieprawdziwych i niepełnych informacji, jakie pojawiły się w kolejnym Państwa artykule. Zachęcamy również do kontaktu z MSZ w celu uzyskania rzetelnych danych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ryb/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.07.2020, 23:07 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |