Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Interwencyjne oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (komunikat)

02.07.2020, 15:21aktualizacja: 02.07.2020, 15:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Siły Zbrojne RP w ramach systemu reagowania na zagrożenia niewybuchami i niewypałami, utrzymują w swoich strukturach 39 etatowych patroli saperskich oraz 2 grupy nurków-minerów, które rocznie realizują średnio kilka tysięcy interwencji związanych z podejmowaniem i neutralizacją śmiercionośnego zagrożenia.

W pierwszej połowie 2020 roku w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN) patrole saperskie i 2 grupy nurków minerów przyjęły i zrealizowały 4164 zgłoszeń, podejmując i niszcząc ponad 123 tys. szt. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w tym: 297 bomby lotnicze, 1971 granatów moździerzowych, 722 granatów ręcznych, torped i min głębinowych 23 szt., 378 min oraz ponad 85 tys. amunicji strzeleckiej (wojennej). Pojazdy patroli przejechały ponad 740 tys. km. Przeprowadzono 42 zajęć profilaktycznych z udziałem uczniów szkół podstawowych.

Żołnierze patroli saperskich i grup nurków minerów nie ograniczają swego działania tylko i wyłącznie do podejmowania i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Realizują również inne działania, takie jak oczyszczanie całkowite terenu, zabezpieczają realizację zadań z materiałem wybuchowym przez szkolące się pododdziały, prowadzą nadzór saperski, czy też realizują zajęcia profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2020, 15:21
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ