Newsletter

Prefabrykaty – sposób na lepszej jakości mieszkania

09.07.2020, 15:41aktualizacja: 09.07.2020, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mieszkania czy domy z prefabrykatów są lepszej jakości niż te budowane z cegły. W dodatku można je wznosić znacznie szybciej.

W przestrzeni medialnej pokutuje przekonanie, że mieszkania budowane z prefabrykatów są kiepskiej jakości. „Często pojawia się argument, że ludzie oceniają prefabrykaty jako coś gorszego niż tradycyjna budowa. Myślę, że to jest bardziej wizja dziennikarzy i tzw. ekspertów, niż samych klientów”- mówi Michała Sapota, prezes HRE Investments.

Z jego obserwacji wynika, że dla przeciętnego nabywcy mieszkania, jest to kwestia wtórna. „Mamy w ofercie mieszkania prefabrykowane i nie pojawiają się pytania dotyczące ich jakości. Ludzie są raczej zaciekawieni, jak one wyglądają, a kiedy zobaczą jakość w jakiej zostały wykonane, są zachwyceni” – mówi Sapota.

Wyższość prefabrykacji nad innymi rozwiązaniami stosowanymi obecnie w budownictwie polega na powtarzalności i gwarancji jakości. Elementy budowlane powstają w warunkach fabrycznych, bez wpływu zewnętrznych czynników środowiskowych, typu deszcz czy mróz. Przyjeżdżają suche, „wysezonowane” na budowę.

„Jeśli mówimy o prefabrykacji budynków żelbetowych, to w fabryce powstają elementy płaskie typu ściany, stropy, ale też przestrzenne, np. schody. Tirami dowożone są na budowę, dźwig je zdejmuje i parę osób montuje. Składanie takiego bloku mieszkalnego, to bardziej proces montażu budynku niż jego budowy” – opowiada prezes Sapota. Dlatego też, według niego, w ogólnym rozrachunku jakość tych budowli jest wyższa niż wznoszonych tradycyjnie.

W przypadku domów z prefabrykatów drewnianych, całość daje się zmontować w jeden dzień (oczywiście na odpowiednio przygotowanym podłożu). Drugi dzień można już poświęcić na prace wykończeniowe.

Obecnie z prefabrykatów powstaje w Polsce niewiele budynków mieszkalnych. Pod koniec lat 80. XX wieku prefabrykacja, kojarząca się z PRL-owska „wielką płytą”, wyszła z mody. Ceglane bloki mieszkalne stały się marzeniem tysięcy młodych małżeństw, które były w stanie zapłacić za nie horrendalne pieniądze.

Dlatego architekci muszą ponownie nauczyć się projektować budynki z prefabrykatów, a firmy deweloperskie je budować. „Jesteśmy na początku drogi, której w latach 80. zaniechaliśmy. Przez ostatnie 30 lat nikt nie myślał o prefabrykacie, w odróżnieniu od krajów skandynawskich czy Niemiec i Francji, gdzie takie rozwiązania są powszechnie stosowane” – mówi prezes Sapota.

Według niego, rozpowszechnienie tej technologii i umiejętności projektowania budynków z prefabrykatów spowoduje, że będzie to rozwiązanie tańsze od tradycyjnego. Ale to nie wszystko.

„Myślę, że przed prefabrykacją stoi ogromna przyszłość. Również dlatego, że w przypadku wykorzystania gotowych elementów, realizowanie budowy jest możliwe nawet w czasie o połowę krótszym niż obecnie” – podsumowuje prezes Sapota.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.07.2020, 15:41
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii