Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Wyrażamy solidarność z Cyprem i Grecją w obronie ich suwerennych praw i popieramy próby rozwiązania spornych kwestii w dialogu UE z Turcją, która mimo rozbieżności pozostaje ważnym partnerem UE – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC).
Przedmiotem obrad Rady do Spraw Zagranicznych, która spotkała się 13 lipca 2020 r. na posiedzeniu zwołanym przez Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josepa Borrella w Brukseli, były współpraca UE z Turcją oraz relacje między UE a regionem Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kontekście pandemii COVID-19.
W dyskusji nt. Turcji ministrowie omówili ostatnie działania tego kraju w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Cypru, zapowiedzi wierceń na greckim szelfie kontynentalnym oraz naruszenia przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych Grecji. Minister Jacek Czaputowicz wyraził solidarność z Grecją i Cyprem, popierając działania mediacyjne Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella.
– Turcja pozostaje ważnym partnerem UE w kwestiach m.in. bezpieczeństwa i migracyjnych, a istniejące w stosunkach UE z Turcją rozbieżności należy rozwiązywać w drodze dialogu – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
W odniesieniu do wpływu pandemii COVID-19 i będącego jej konsekwencją kryzysu na kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, minister Czaputowicz podkreślił, że pomoc UE dla regionu jest wyrazem solidarności, ale także dobrze pojętego interesu UE. – UE powinna zadbać o efektywność i widoczność swoich działań, aby nie utracić pola na rzecz innych aktorów – podkreślił polski minister spraw zagranicznych.
W ramach spraw bieżących, ministrowie omówili m.in. sytuację w Libii i Wenezueli oraz bliskowschodni proces pokojowy. Minister Czaputowicz wyraził zaniepokojenie rosnącym zaangażowaniem aktorów zewnętrznych w Libii i poparł działania dyplomatyczne i operacyjne UE, zaznaczając, że Polska jest obecna w misji IRINI. W odniesieniu do bliskowschodniego procesu pokojowego, wyraził nadzieję, że strony powstrzymają się od jednostronnych działań i zachęcił do wsparcia negocjacji służących wypracowaniu porozumienia zgodnego z prawem międzynarodowym. Poparł również aktywne działania dyplomatyczne UE w Wenezueli.
W przeddzień posiedzenia minister Jacek Czaputowicz spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch oraz Wysokim Przedstawicielem Josepem Borrellem. Szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. na temat konfliktu w Libii, roli Turcji, ale także o sytuacji w Hongkongu i możliwej reakcji Unii Europejskiej.
Idea zacieśniania współpracy pomiędzy Polską i Niemcami oraz innymi partnerami europejskimi była wcześniej przedmiotem rozmów ministra Czaputowicza z niemieckim ministrem Heiko Maasem. – Unia potrzebuje silnej i spójnej polityki zagranicznej, uwzględniającej interesy i priorytety wszystkich jej członków – podkreślał minister Jacek Czaputowicz.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ryb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.07.2020, 17:44 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |