Newsletter

Niemcy: największa niemiecka rzeźnia może wznowić ubój

15.07.2020, 21:39aktualizacja: 15.07.2020, 21:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Władze miasta Rheda-Wiedenbrueck w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii zezwoliły w środę na wznowienie uboju w znajdujących się na jego terenie największych w Niemczech zakładach mięsnych, których właścicielem jest koncern Toennies.

Rzeźnia jest od około czterech tygodni nieczynna z powodu zarażenia znacznej części jej pracowników koronawirusem.

Nie wydano natomiast jeszcze zezwolenia na rozbiór mięsa, o czym władze mają zadecydować dopiero po zaplanowanej na czwartek kolejnej inspekcji. Jeśli decyzja będzie pozytywna, w piątek podejmie się próbny rozruch zakładów.

Według Toenniesa, w Rheda-Widenbrueck dokonywano każdego dnia uboju od 20 tys. do 25 tys. sztuk trzody chlewnej. Urzędowa maksymalna dzienna wydajność przerobowa rzeźni to 30 tys. sztuk. Jej zamknięcie spowodowało znaczne perturbacje rynkowe, gdyż hodowcy stracili możliwość bieżącej sprzedaży wystarczająco utuczonych świń i uzyskiwania miejsca dla nowych miotów prosiąt.

Koronawirusa wykryto u około 1,4 tys. spośród ponad 7 tys. pracowników zakładów w Rheda-Wiedenbrueck. Podobnie jak cała niemiecka branża mięsna, przeszły one w znacznym stopniu na system zatrudniania pracowników firm zewnętrznych, którego główną podporą są mieszkający zwykle w zatłoczonych, tanich kwaterach obywatele państw wschodniej i południowo-wschodniej części Unii Europejskiej. Połowę załogi największej niemieckiej rzeźni stanowią Rumuni, pracuje tam również 900 Polaków.

Szerzenie się koronawirusa wśród pracowników Toenniesa spowodowało czasowe wznowienie sanitarnych przedsięwzięć prewencyjnych w obejmującym Rheda-Wiedenbrueck powiecie Guetersloh i w sąsiednim powiecie Warendorf. (PAP)

dmi/ akl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2020, 21:39
Źródło informacji dpa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ