Newsletter

Zdrowie i styl życia

MSZ: Polska solidarna w obliczu pandemii COVID-19 (komunikat)

27.07.2020, 21:22aktualizacja: 27.07.2020, 21:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polska solidarna w obliczu pandemii COVID-19.

Pandemia koronawirusa to czas, w którym bardziej, niż kiedykolwiek Europa i świat potrzebują solidarności. Polska aktywnie uczestniczy w niesieniu pomocy krajom Partnerstwa Wschodniego, Afryki i Bliskiego Wschodu, a także wybranym krajom europejskim w walce z pandemią COVID-19. Pomoc polskich lekarzy, dary rzeczowe, wsparcie akcji społecznych Polonii na całym świecie – to tylko niektóre z form naszego zaangażowania.

Powroty do domu.

W marcu i kwietniu wspólnie z Kancelarią Premiera i PLL LOT przeprowadziliśmy akcję #LotDoDomu – jedną z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej i PLL LOT. W jej ramach do kraju na pokładach samolotów polskich linii wróciło ponad 55 tys. Polaków. Pomogliśmy też w powrocie do domu ponad 2 tys. obywateli innych państw, m.in.: UE, USA, Japonii, Kanady, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji, Korei Południowej, Szwajcarii, Norwegii oraz Tajlandii.

Wsparcie od polskich lekarzy.

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w marcu wyjechali do szpitala polowego w Brescii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia w epicentrum epidemii koronawirusa w Lombardii. W kwietniu, w ramach misji WHO, pomagali służbom medycznym w Kirgistanie, a także w USA (Chicago) oraz Słowenii; w czerwcu w Tadżykistanie. Pomoc polskich lekarzy i ratowników na miejscu była również okazją do wymiany doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią COVID-19.

Pomoc rzeczowa.

W kwietniu z Warszawy wyjechały pierwsze konwoje ze środkami medycznymi przeznaczonymi dla włoskiej służby zdrowia. Decyzją polskiego rządu środki dezynfekcyjne, wyprodukowane i przekazane przez spółkę skarbu państwa Polfę Tarchomin S.A., trafiły w pierwszej kolejności do placówek medycznych w Veneto w północnych Włoszech i do szpitala w San Marino. Ponadto, Polska przekazywała znaczące ilości środków medycznych do Armenii, Azerbejdżanu, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Czarnogóry, Gruzji, Hiszpanii, Jordanii, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Watykanu. Polskie placówki otrzymały ponadto dodatkowe środki (ponad 1 mln złotych) na wsparcie przeciwdziałania pandemii koronawirusa na Ukrainie i Białorusi. W krajach Partnerstwa Wschodniego, w związku z wybuchem pandemii, część projektów polskiej administracji została tak przeformułowana, aby walczyć z jej skutkami.

Wpłaty do organizacji międzynarodowych.

W celu przeciwdziałań skutkom pandemii, Polska wspiera również mechanizmy wielostronne, przekazując 1 mln złotych na Centralny Fundusz Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych ONZ OCHA (Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej) i 1 mln złotych na działania UNICEF w Palestynie oraz ok. 441 tysięcy złotych dla UNDP Białoruś na realizację projektu “Preventing non-communicable diseases, promoting healthy lifestyle and support to modernization of the health system in Belarus” (BELMED). Doliczyć do tego należy roczny wkład w wysokości 1 mln złotych na rzecz UNRWA – Agencji Pomocy i Pracy ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich, a także wpłatę 2 milionów złotych na fundusz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – UNHCR, na rzecz Jemenu i Syrii. Należy uwzględnić również wpłaty na fundusz COVID-2019 Preparedness and Response Plan, realizowany przez UNICEF Etiopia – ponad 400 tysięcy złotych, oraz wsparcie aktywności Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Kenii dla przeciwdziałania pandemii COVID-19 – wpłata ponad 470 tysięcy złotych. Polska aktywnie wspiera solidarne podejście UE w przeciwdziałaniu rozwoju i walce ze skutkami pandemii COVID-19 w krajach rozwijających się w ramach tzw. strategii TeamEurope, wnosząc do niej – poprzez działania humanitarne, wpłaty do organizacji międzynarodowych oraz przeorientowanie części polskich projektów bilateralnych (wkład przekraczający obecnie 33 mln EUR).

Polonia wspiera sąsiadów.

Nasi rodacy włączyli się w oddolne akcje solidarnościowe na całym świecie. Nauczyciele z polskich szkół w Czechach szyli maseczki, Polacy na Bali zaangażowali się w druk 3D materiałów ochronnych, Polonia w Meksyku organizowała pomoc w zaopatrzeniu, Polonijne Koło Lekarzy z Berdiańska na Ukrainie organizowało konsultacje telefoniczne – to tylko niektóre z wielu wyjątkowych przykładów. Nie zapominamy też o polskich lekarzach zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem na pierwszej linii walki z epidemią. Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączyły się do inicjatyw lokalnych lub podjęły własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. Wybrane działania wsparło finansowo także MSZ RP w ramach akcji #Polonia4Neighbours.

Ambasady RP oraz Instytuty Polskie wspierają akcję #ZostańWDomu.

Instytuty Polskie oraz placówki dyplomatyczno-konsularne RP włączyły się w akcję niesienia pomocy w krajach urzędowania. Na przykład zrealizowana przez Instytut Polski (IP) w Bukareszcie akcja #AjutăNuA?tepta/#PomagajNieCzekaj, zachęcająca do pomocy osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa, uzyskała szeroki odzew w internecie – prawie 1 milion odbiorców. IP w Budapeszcie przekazał dary do stołecznego szpitala zakaźnego Szent László oraz budapeszteńskiego szpitala dziecięcego Bethesda. Natomiast w ramach inicjatywy „Paczka dla potrzebujących” Ambasada RP w Kazachstanie we współpracy z polskimi organizacjami dostarczyła paczki żywnościowe osobom w potrzebie. W Gruzji zorganizowano akcję „Drodzy starsi sąsiedzi” (zakupy i inna pomoc praktyczna dla osób starszych), do której włączyły się polskie Siostry Elżbietanki w Tbilisi. Placówki polskie wspierają również osoby przebywające w domu bogatą ofertą kulturalną on-line. Organizują akcje czytania polskiej poezji, udostępniają filmy, oferują możliwość wirtualnych wycieczek po Polsce, czy zwiedzania on-line polskich muzeów. Placówki zachęcają także do poznania polskiej kuchni, prowadzą vlogi dla dzieci oraz zachęcają do odwiedzenia Polski tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Polska w Twoim Domu.

MSZ przy współpracy z instytucjami państwowymi, rządowymi i pozarządowymi zaprosiło rodaków rozsianych na całym świecie do korzystania z bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych on-line i do spotkań z polską historią w sieci. Celem jest, aby „e-Polska” zagościła w polskich i polonijnych domach na trwałe, pogłębiając związki z krajem przodków. Wykorzystując nowoczesne technologie, MSZ inspiruje kreatywność Polaków oraz podkreśla, że w sytuacji pandemii potrafimy być blisko siebie. W ramach tej akcji ogłoszony został konkurs dla dzieci i młodzieży pt. „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”. Akcja jest cały czas rozwijana, a kolejne instytucje przekazują informacje o swojej ofercie - m.in.: Muzeum Historii Polski, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Muzeum Sybiru, czy też Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Polska pomoc w liczbach.

Polska przeznacza w sumie ponad 400 mln złotych na walkę z pandemią COVID-19 na świecie (ok. 90 mln euro). Kwota ta obejmuje środki przeznaczone na badania nad koronawirusem, m.in. nad szczepionką, lekami i testami. Około 56 mln złotych przeznaczamy na pomoc rozwojową i humanitarną, zarówno w ramach struktury i mechanizmów polskiej pomocy zarządzanej przez MSZ, jak i środków spółek skarbu państwa, wspierających polskie działania humanitarne i rozwojowe. Polska pomoc w celu przeciwdziałania i łagodzenia skutków pandemii, we wszystkich zróżnicowanych formach, dociera do ponad 50 krajów na całym świecie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy w Polsce i na świecie w obliczu pandemii COVID-19!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2020, 21:22
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ