Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Każdy kryzys to szansa na rozwój” - stwierdził na początku spotkania Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK. „Można to zdefiniować tak: rozwijaj się albo giń. Ci, którzy przetrwają, będą mieli szanse wejść na przeczyszczone pole” - mówił wiceminister. Przywołał tu strategię stosowaną przez niemiecki rząd względem Lufthansy, w którą są pompowane potężne pieniądze, praktycznie bez ograniczeń.
Stwierdził jednocześnie, że Polska znajduje się w trudnej sytuacji, bo jest średnim państwem ze średniej wielkości sektorem lotniczym. Za dużym, żeby upaść, za małym żeby wygrać bez walki.
„Za parę lat zobaczymy, jak ten rynek wygląda, pewnie sporo podmiotów z niego wypadnie, ale może się okazać, że te polskie zostaną i łatwiej im się będzie rozwijać. Nie możemy być za mali, bo mali nie przetrwają, tylko wejście na większy, wyższy poziom da nam szansę rozwoju” - powiedział wiceminister. Według niego stąd tak ważna jest inwestycja związana z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego, który już w 2027 roku pozwoli Polsce dołączyć do pierwszej ligi lotniczej w Europie.
Epidemia koronawirusa całkowicie zmieniła obraz polskiego i światowego lotnictwa, wstrzymany został ruch lotniczy. „Oczywiście krakowskie lotnisko jako lotnisko wojskowe, lotnisko, na którym funkcjonuje lotnicze pogotowie ratunkowe cały czas funkcjonowało, bo zapewnialiśmy bezpieczeństwo Rzeczpospolitej, ale ruch cywilny zamarł. Dzisiaj, po kilku miesiącach zamknięcia ruchu lotniczego i granic, powoli, ale systematycznie wracamy do życia” - mówił w trakcie panelu Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że koronakryzys nie jest jedynym takim kryzysem, jaki na przestrzeni ostatnich kilku dekad dotknął lotnictwo na świecie. Były np. wybuchy wulkanu (2010 r.) czy zamachy (2001 r.).
Każdy taki kryzys udało się pokonać, bo zaufanie do latania zostało odbudowane. „To obecnie nasze największe wyzwanie, przekonać ludzi, by ponownie zaczęli podróżować przy pomocy samolotów” - powiedział prezes Włoszek. Najważniejsze jest także utrzymanie miejsc pracy nie tylko na krakowskim lotnisku, które wciąż pozostaje bramą gospodarczą i turystyczną dla Krakowa i Małopolski, ale dla całego regionu.
Aktualna sytuacja powrotu do normalności to duże zagrożenie, ale i gigantyczna szansa na ucieczkę do przodu i rozwój. „Z jednej strony przenieśliśmy się do roku 2005, 2006, bo poziom ruchu na polskim niebie jest taki, jak był 15, 16 lat temu. Ale musimy uciekać do przodu, jak powiedział pan minister Horała. PAŻP przygotowuje się do cyfryzacji, automatyzacji i informatyzacji zarządzania ruchem lotniczym nie tylko w przestrzeni powietrznej Polski, ale i przestrzeni europejskiej” - powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Jednym z kluczowych działań w tym zakresie będzie budowa nowoczesnego systemu zarządzania ruchem lotniczym oraz budowa centrum przetwarzania danych lotniczych. Inwestycje te mają zostać zrealizowane do 2024 roku.
W podobnym duchu wypowiadał się Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. „Chciałbym w tym wszystkim widzieć szansę. Tak jak było w czasie kryzysu z lat 2008-2009, który przyniósł umocnienie pozycji Polski we wszystkich wymiarach, jeśli chodzi o gospodarkę, w tym również w turystyce. Zmniejszyliśmy wtedy dystans do najwyżej rozwiniętych państw europejskich i świata” - powiedział prezes Biedroń.
Według niego, z kryzysu obronną ręka wyjdą ci, którzy pamiętają, że każdy kryzys się kiedyś kończy. Ci, którzy nie wierzą w katastroficzne przepowiednie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.09.2020, 19:31 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Citi Foundation Announces 2025 Global Innovation Challenge for Nonprofits Accelerating Youth Employability
50 community organizations to receive a collective $25 million in catalytic funding, building on over a decade of Citi Foundation investment in youth.- 04.02.2025, 15:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Dubai to Gather More Than 30 Heads of State and Government, Global Leaders at the World Governments Summit 2025
Delegations from 140 governments, global tech leaders gather in Dubai on February 11-13 to accelerate solutions for the world’s greatest challenges. Among notable guests - 30 heads of state and governments, the Managing Director of IMF, CEOs of Google, AstraZeneca, MasterCard, Dow Jones and more.- 04.02.2025, 15:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Składane smartfony na fali wznoszącej – HUAWEI Mate X6 debiutuje w Polsce
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ekspertów na podstawie raportu IDC [1], globalny rynek dostaw składanych smartfonów mógł wzrosnąć w 2024 roku nawet o 22%. Tym samym oczekiwany rozwój segmentu składaków byłby ponad 3 razy większy niż przewidywany łączny poziom wzrostu całego rynku smartfonów w ubiegłym roku, który ma wynieść 5,8%. Jednym z głównych napędów tego trendu jest firma Huawei, która w 2024 roku wprowadziła do sprzedaży m.in. innowacyjny, podwójnie składany smartfon HUAWEI Mate XT Ultimate Design. To nowatorskie podejście pozwoliło Huawei globalnie zwiększyć udział w rynku dostaw dużych, składanych smartfonów do 25% w okresie Q1-Q3 2024. W nowym roku firma kontunuuje ekspansję w tym segmencie i właśnie rozpoczęła w Polsce sprzedaż swojego najnowszego, składanego fotosmartfonu – HUAWEI Mate X6.- 04.02.2025, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Huawei
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ