Newsletter

MR: IX polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze: wzmacnianie współpracy handlowej i dywersyfikacji łańcuchów dostaw (komunikat)

15.09.2020, 18:16aktualizacja: 15.09.2020, 18:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Podpisanie porozumienia o wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów, a także porozumienia o współpracy jednostek akredytujących - to efekt odbywających się we wtorek w Warszawie IX polsko-tajwańskich konsultacji gospodarczych z udziałem wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura oraz wiceministra gospodarki Chern-Chyi Chena. Polska chce wzmacniać wymianę handlową z Tajwanem oraz współpracować przy dywersyfikacji łańcuchów dostaw.

Coroczne konsultacje gospodarcze między Polską a Tajwanem mają już swoją kilkuletnią tradycję. Podczas tegorocznego spotkania podpisano porozumienie pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) a tajwańską Administracją Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz porozumienie między Polskim Centrum Akredytacji a Tajwańską Fundacją Akredytacji.

Wiceszefowie resortów gospodarczych Polski i Tajwanu rozmawiali m.in. o wpływie pandemii Covid-19 na wzajemne relacje handlowe oraz na sytuację społeczno-gospodarczą na świecie. W tym kontekście poruszono także tematy współpracy w dziedzinach elektromobilności oraz cyberbezpieczeństwa.

- Jestem zadowolony, że po dwóch latach, wbrew wszelkim przeciwnościom spowodowanym pandemią Covid-19, obie strony były w stanie wznowić dialog gospodarczy. Nasze konsultacje odgrywają pod tym względem zasadniczą rolę - powiedział podczas spotkania wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Jak podkreślił: - Pandemia nie szkodzi w znaczący sposób naszemu dwustronnemu handlowi. W pierwszym półroczu 2020 roku wzrósł on o blisko 6% rok do roku, przy jednoczesnym znacznym wzroście polskiego eksportu. Tajwan pozostaje siódmym partnerem handlowym Polski w Azji Wschodniej.

- Jestem przekonany, że jest więcej możliwości rozwoju naszego handlu. W szczególności chcielibyśmy otrzymać wsparcie w otwarciu tajwańskiego rynku na polskie produkty rolne - mówił wiceminister.

Krzysztof Mazur zaznaczył: - Pandemia pokazała potrzebę dywersyfikacji istniejącego łańcucha dostaw, ujawniając szkodliwe skutki nadmiernego polegania na jednym dostawcy w niektórych wrażliwych sektorach, takich jak farmacja.

Podkreślił: - Niedawno Amerykański Instytut na Tajwanie i Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego zgodziły się na bliższą współpracę, w celu zwiększenia odporności globalnego łańcucha dostaw, również poprzez jego rozwijanie w takich regionach, jak Grupa Wyszehradzka. Zapewniam, że Polska jest gotowa do współpracy z Tajwanem w tej dziedzinie.

Polsko-tajwańska współpraca w elektromobilności

Polska jest jednym z głównych producentów baterii do pojazdów i autobusów elektrycznych, a także podzespołów i części zamiennych do pojazdów w UE. Planuje także produkować własny samochód elektryczny „Izera”. Jesteśmy gotowi współpracować z tajwańskimi podmiotami przy tym projekcie.

Polsko-tajwańska współpraca - wzmacnianie startupów

Współpraca startupowa to jeden z najbardziej obiecujących obszarów polsko-tajwańskich stosunków gospodarczych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy sześć polskich startupów zakwalifikowało się do projektu inkubacyjnego Fundacji EPOCH „Garage +” dla młodych innowacyjnych firm.

Polskie startupy z powodzeniem aplikowały też do innych podobnych programów na Tajwanie, takich jak Talents Taipei czy Mobile Heroes. Podpisanie porozumienia pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a tajwańską Administracją Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma pomóc w rozwoju dalszej współpracy w tej dziedzinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2020, 18:16
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ