Newsletter

Prawo.pl: nowy projekt budowlany nie od razu zastąpi stary

16.09.2020, 14:50aktualizacja: 16.09.2020, 14:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego, która zmienia m.in. zasady sporządzania projektu budowlanego – informuje Prawo.pl. Jednak przez rok do wniosków o pozwolenie na inwestycje będzie można załączać projekty opracowane na starych zasadach. Rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego ma zostać opublikowane w tym tygodniu.

Portal przypomina, że obecnie, by otrzymać pozwolenie na budowę trzeba przedstawić m.in: projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Nowela przewiduje, że na projekt budowlany poza tymi dwoma projektami będzie się jeszcze składał projekt techniczny.

Czytelnicy w mailach do redakcji serwisu pytają, jaki projekt mają złożyć po 19 września - zauważa Prawo.pl. Za sprawą przepisów przejściowych jeszcze przez rok mogą złożyć projekt przygotowany na obecnych zasadach - odpowiada portal.

Eksperci cytowani przez Prawo.pl wskazują, że rozporządzenie określające nowy zakres i formę projektu powinno być opublikowane wcześniej. „Ustawa została uchwalona przez Sejm w marcu, prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się przed wakacjami i wszyscy liczyli, że jego finalna treść będzie znana przed wejściem w życie nowych przepisów” – przytacza Prawo.pl opinię radcy prawnego Michała Karasińskiego.

Jednak brak rozporządzenia nie zablokuje inwestycji. Dlaczego? „Za sprawą art. 26 nowelizacji inwestor jeszcze przez rok od wejścia jej w życie będzie mógł do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć projekt w dotychczasowej formie” - wyjaśnia Prawu.pl radca Karasiński.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl projekty opracowane według dotychczasowych zasad można także przez rok dołączać do zgłoszenia, a także wnioskować o ich zatwierdzenie.

„Co ważne, jeśli ktoś zdecyduje się na projekt w dotychczasowej formie, pozostałe zmieniane nowelą przepisy (również w innych ustawach) stosowane będą w dotychczasowym brzmieniu. Taka sama zasada ma dotyczyć zamierzeń budowlanych realizowanych na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę lub skutecznego zgłoszenia, które zostały wydane lub dokonane przed wejściem ustawy w życie, jeśli sporządzono projekt w +starej+ wersji” – tłumaczy portalowi Magdalena Wółkowska, specjalista do spraw legislacji Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Problemu nie widzi też Anna Białecka, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki gdańskiego Urzędu Miasta. „Dla nas nie ma znaczenia, czy ktoś złoży cztery egzemplarze tzw. starego projektu, czy +trzy+ nowego” – cytuje eksperta Prawo.pl.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/nowy-czy-stary-projekt-budowlany-po-19-wrzesnia-nowelizacja,503100.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2020, 14:50
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ