Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Mój zakład recyklingu tworzyw sztucznych przetwarza 50 tys. ton plastiku rocznie. Dzięki mnie budżet państwa zaoszczędzi ponad 180 mln zł rocznie z tytułu unijnego podatku plastic tax. Właśnie dlatego Rząd powinien wspierać polski recykling” - powiedział Zbigniew Trejderowski z firmy Conkret.
Dzisiejszy system nie działa, a wprowadzający produkty w opakowaniach nie ponoszą de facto realnych kosztów zagospodarowania swoich odpadów.
„Organizacje odzysku od 2002 budowały system, który jest dysfunkcyjny i przerzuca koszty zagospodarowania odpadów na mieszkańców, a nie na producentów. Przez 18 lat funkcjonował system, gdzie nawet 30% Dokumentów Potwierdzających Recykling i Odzysk (DPR/DPO) jest niewiarygodne. Dlatego niezbędny jest system weryfikujący te dokumenty. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie obrotu takimi dokumentami poprzez giełdy towarowe, tak jak w przypadku obrotu +zieloną energią+ pochodzącą z OZE” - powiedział Adam Kuś z firmy Akpol.
Jeżeli chcemy obniżyć koszty zagospodarowania odpadów dla mieszkańców, które nieustannie rosną, to wprowadzający opakowania muszą wziąć na siebie odpowiedzialność finansową, do której są zobowiązani przez Unię Europejską. Środki te powinny trafić do jednego podmiotu publicznego, jak np. NFOŚiGW, który będzie nimi zarządzał i nadzorował funkcjonowanie systemu.
Branża recyklingu postuluje przyśpieszenie prac nad ROPem, który musi być wprowadzony w pierwszej kolejności, a system depozytowo-kaucyjny powinien być jego uzupełnieniem. ROP pozwoli stworzyć kompletny i uporządkowany system gospodarki wszystkimi odpadami. System kaucyjny jest potrzebnym narzędziem w ramach ROP, jednak rozwiązuje problem jedynie kilku rodzajów opakowań. Najpierw ROP, a później system depozytowo-kaucyjny.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.10.2020, 09:00 |
Źródło informacji | SPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Członkini zarządu Deutsche Telekom: sektor telekomunikacyjny w UE potrzebuje jednolitego rynku i prostych regulacji PAP
W ocenie członkini zarządu DT Dominique Leroy europejski sektor telekomunikacyjny, by móc konkurować z USA i Chinami, potrzebuje skali, jaką daje wspólny rynek, uproszczeń regulacyjnych i redukcji barier administracyjnych. „Zamiast unijnych dyrektyw wolelibyśmy klarowne i jednolite przepisy, które mają większą wartość” – mówiła Dominique Leroy.- 02.07.2025, 13:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
30 absolwentów ukończyło 3. edycję Akademii Wodorowej ORLEN PAP
96 godzin wykładów, warsztatów i laboratoriów, 76 ekspertów, 10 miast w Polsce i za granicą, 30 uczestników z 10 uczelni - tak można podsumować 3. edycję Akademii Wodorowej ORLEN. „Akademia umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy, dostęp do laboratoriów, wizyty w instalacjach przemysłowych, a w konsekwencji dobre perspektywy na dalszy rozwój kariery” – powiedział Marcin Wasilewski, członek zarządu ORLEN ds. technologii podczas zakończenia 3. edycji programu.- 01.07.2025, 15:59
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ