Newsletter

Zdrowie i styl życia

Olej z pestek malin daje wysoką ochronę przeciwsłoneczną?

27.10.2020, 16:27aktualizacja: 28.10.2020, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Olej z pestek malin ma pewne właściwości przeciwsłoneczne, jednak nie ma dowodów naukowych na to, że samodzielnie stosowany może skutecznie ochronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Warto też pamiętać, że kremy z filtrem należy stosować przez cały rok, a nie tylko w upalne lato. Jesienią i zimą można natomiast wybierać te z niższym poziomem ochrony niż latem.

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania stosowaniem olejków naturalnych jako filtrów przeciwsłonecznych. W internecie można znaleźć setki przepisów na domowe sposoby ochrony przeciwsłonecznej. Mówi się na przykład, że najlepsze efekty uzyskamy stosując olej z pestek malin lub olej z nasion marchwi. W oleju z pestek malin stopień ochrony przeciwsłonecznej (tzw. SPF - sun protection factor) ma wynosić od 30 do 50.

Onkolog przestrzega: nie dajmy się zwieść! Prof. Piotra Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie podkreśla, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność nasion marchwi czy oleju z malin w ochronie skóry przed promieniowaniem UV. 

Zwraca uwagę, że informacje na temat skuteczności przeciwsłonecznej ochrony oleju z pestek malin są raczej powierzchowne. Faktycznie, zapewnia on pewną ochronę przed promieniowaniem UV, jednak ochrona ta nie wystarczy, aby ustrzec się uszkodzeniami skóry. Olej z pestek malin daje ochronę głównie przed promieniami UVB, zaś dość słabo chroni przed innymi rodzajami promieniowania.

Podstawowe wiadomości o promieniowaniu słonecznym

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi zaledwie 1 proc. promieniowania słonecznego, ale nawet ten niewielki odsetek niesie ryzyko dla osób nadmiernie wystawiających się na słońce. Są dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego szczególnie istotne dla ludzkiej skóry:

  • UVA – wnika do skóry i uszkadza włókna kolagenu i elastyny, wyrządzając przez to nieodwracalne zmiany. To przez nie skóra szybciej się starzeje i nadmiernie wysusza.
  • UVB – to główny winowajca zaczerwienienia skóry i oparzeń słonecznych. Powoduje syntezę barwnika skóry, a przy nadmiernej ekspozycji na nie ten rodzaj promieniowania ma działanie rakotwórcze. Nie wnika w głąb skóry, działając na jej powierzchni.

Rocznie w Polsce obserwuje się około trzech tysięcy zachorowań na czerniaka, a nie jest to jedyny nowotwór, do rozwoju którego przyczyniają się promienie słońca. Osoby o jasnej karnacji oraz te, w rodzinie których były przypadki zachorowania na onkologiczne choroby skóry, powinny szczególnie chronić swoją skórę, także zimą, bo są bardziej narażone na nowotwory takie jak czerniak.

Olej z pestek z malin: zalety

Olej z pestek malin warto stosować ze względu na inne właściwości. Ma ich mnóstwo: m.in. łagodzi stany zapalne i podrażnienia, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wzmacnia barierę lipidową naskórka, reguluje poziom sebum, neutralizuje wolne rodniki. Jednak nie jest on zalecany jako filtr przeciwsłoneczny, szczególnie jeśli stosowany jako jedyny.

Warto w tym momencie wspomnieć, że lista mitycznych substancji, które nie mają żadnych dowodów na swoją skuteczność w ochronie przeciwsłonecznej jest długa, dlatego onkolodzy sugerują, aby nadmiernie nie ufać internetowym doniesieniom. Zalecają sprawdzone sposoby ochrony przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

"Należy używać kremów z filtrem UV, nosić okulary przeciwsłoneczne, nakrycie na głowę, ubrania z rękawem, unikać słońca w godz. 10:00-14:00" – wymienia prof. Rutkowski.

Korzystając z okazji onkolog uczula także, aby unikać solariów, które zwiększają ryzyko nowotworów skóry aż o 20 proc.

"Na solarium na promieniowanie UV wystawione jest z reguły całe ciało. Dawka promieniowania UV, jaką otrzymuje nasza skóra podczas jednej sesji opalania na solarium, jest mocniejsza nawet 15 razy niż w południe na plaży Morza Śródziemnego!" - ostrzega specjalista. 

Profesor zaleca także, aby uważnie obserwować znamiona.

"To proste i może uratować nam życie" – przypomina onkolog.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Akademia Czerniaka 

N. Kalinowska, I. Nowak: Właściwości oleju z malin i wykorzystanie z kosmetyce, w: Kosmetologia, 2017

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.10.2020, 16:27
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii