Newsletter

Nauka i technologie

Plazma do ochrony roślin - wynalazek naukowców UG, GUMED i PWr opatentowany

03.11.2020, 14:45aktualizacja: 03.11.2020, 14:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Roztwory specjalnych soli, aktywowanie za pomocą plazmy, zyskują bakteriobójcze właściwości, które można wykorzystać do ochrony roślin przed chorobami. Patent na to rozwiązanie uzyskali specjaliści z Gdańska i Wrocławia.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. „Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów”, którego autorami są naukowcy i inżynierowie z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz z Politechniki Wrocławskiej.

Jak wyjaśniają twórcy, w ich metodzie stałoprądowe wyładowanie jarzeniowe działające pod ciśnieniem atmosferycznym z pomocą plazmy aktywuje przepływające przez układ roztwory nieorganicznych soli.

W ten sposób powstają tzw. roztwory postplazmowe, które działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, zależnie od organizmu, na który działają.

Zdaniem badaczy, ich urządzenie pozwala na bezpieczną, skuteczną i nieszkodliwą dla środowiska eliminację bakterii.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w produkcji warzyw i nasion, czy ochronie plonów rolnych i ogrodniczych.

Wcześniej, w tym roku metoda została już nagrodzona w konkursie „EUREKA! DGP – ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI.

Po stronie gdańskiej urządzenie stworzyli: prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dr Agata Motyka-Pomagruk, dr Wojciech Śledź oraz mgr Weronika Babińska.

Natomiast na Politechnice Wrocławskiej nad pomysłem pracowali: prof. dr hab. inż. Paweł Pohl, prof. dr hab. inż. Piotr Jamróz, dr inż. Anna Dzimitrowicz.

To już trzecia w tym roku decyzja o przyznaniu patentu na wynalazek dla zespołu Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Więcej informacji na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

Źródło informacji: Nauka w Polsce

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.11.2020, 14:45
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ