Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem współpracy OncoArendi Therapeutics i Galapagos jest dalszy rozwój i wprowadzenie na światowe rynki w ciągu kilku lat innowacyjnego leku do zastosowania w terapii włóknienia płuc. Zgodnie z coraz liczniejszymi doniesieniami naukowymi, jest to jedno z najczęstszych powikłań po chorobie COVID-19 wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
OncoArendi Therapeutics jest światowym liderem w obszarze badań nad chitynazami (enzymami rozkładającymi chitynę), które są zaangażowane w procesy zapalne, w tym proces włóknienia tkanek. Flagowym projektem polskiej spółki jest cząsteczka o nazwie OATD-01, która w tym roku z sukcesem ukończyła I fazę badań klinicznych.
„To właśnie ten obszar najbardziej zainteresował naszego globalnego partnera, który zdecydował się zainwestować duże środki w rozwój kliniczny, żeby ta cząsteczka mogła trafić w przyszłości do pacjentów z nieuleczalnymi chorobami płuc” - tłumaczył Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics SA.
O formie współpracy opowiedział szerzej Rafał Kamiński, członek zarządu i dyrektor ds. naukowych OncoArendi Therapeutics SA. Ma ona być nadzorowana przez komitet sterujący, w skład którego wejdą przedstawiciele obu spółek. Galapagos przejęła pełną odpowiedzialność za rozwój kliniczny cząsteczki OATD-01, przy czym właścicielem patentu – zgodnie z umową – nadal pozostaje OncoArendi.
„Priorytetowym wskazaniem dla OATD-01 będzie idiopatyczne włóknienie płuc, co wpisuje się w strategię firmy Galapagos, która chce zostać liderem w tym obszarze terapeutycznym. Dzięki temu badania kliniczne u pacjentów z tym schorzeniem mogą zacząć się znacznie szybciej i objąć większą liczbę pacjentów. Najprawdopodobniej będzie to możliwe w przeciągu roku” - stwierdził Kamiński.
W opinii Rafała Kamińskiego związek OATD-01 posiada szeroki potencjał terapeutyczny nie tylko we włóknieniu płuc, ale również w sarkoidozie, astmie lub innych chorobach, gdzie zachodzi proces włóknienia tkanki. Dlatego Galapagos nie wyklucza rozwoju badań klinicznych nad cząsteczką w innych wskazaniach.
Wymiar finansowy współpracy OncoArendi i Galapagos objaśnił Sławomir Broniarek, członek zarządu i dyrektor finansowy OncoArendi Therapeutics SA. Za samo zawarcie tej umowy przewidziano wynagrodzenie wstępne (up-front payment) w wysokości 25 mln euro (ok. 112 mln zł), które według umowy wpłynie do polskiej spółki w okresie najbliższych 30 dni.
Umowa daje również prawo pierwszeństwa negocjacji dla Galapagos odnośnie innych związków rozwijanych przez Spółkę w ramach platformy chitynazowej. W przypadku wyłonienia z nich kolejnego kandydata na lek belgijska spółka otrzyma prawo pierwszeństwa w negocjacjach. Z tego tytułu OncoArendi otrzyma płatność w wysokości 2 mln euro. Pozostałe płatności będą związane z osiąganiem kolejnych etapów rozwoju, wprowadzenia na rynek i sprzedaży cząsteczki.
Daje to razem kwotę 27 mln euro (ok. 122 mln zł), którą Spółka otrzyma w ciągu najbliższych 30 dni. „Łączna wartość rozwojowych, regulacyjnych i sprzedażowych kamieni milowych wynosi 295 mln euro, co łącznie z płatnością wstępną i prawem pierwszeństwa w negocjacjach daje niebagatelną kwotę 322 mln euro, czyli równowartość ok. 1,5 mld zł. Przewidziane są również tantiemy od sprzedaży leku" - powiedział Broniarek. Powyższe nie obejmuje wynagrodzenia za inne podwójne inhibitory chitynaz, które Galapagos może zdecydować się rozwijać w ramach współpracy.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.11.2020, 16:29 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyznaczając kierunek rozwoju: globalne etapy zrównoważonego rozwoju LiuGong w roku 2024 i kolejnych
- 02.01.2025, 14:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Informacja Krajowej SKOK
Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa informuje, że nie była i nie jest podmiotem nabywającym wierzytelności kredytowe zbywane przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.- 31.12.2024, 14:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa
-
Image
Dahua Technology uzyskuje certyfikat ISO 37301 w zakresie systemu zarządzania zgodnością
- 30.12.2024, 14:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire