Newsletter

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: rząd wspiera inicjatywę udziału recyklatów w nowych opakowaniach

10.11.2020, 11:15aktualizacja: 10.11.2020, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie „Polski Recykling” (1)
Stowarzyszenie „Polski Recykling” (1)
Zapis o obowiązkowym wykorzystaniu recyklatów w wyrobach opakowaniowych znajdzie się w projekcie Ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Zostanie on oddany do konsultacji społecznych pod koniec listopada 2020 r.

3 listopada br. miało miejsce wspólne posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego, podczas którego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

„Najważniejszy jest recykling i przede wszystkim na to powinniśmy stawiać” - powiedział podczas posiedzenia wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. „Do projektu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów proponujemy włączyć rozwiązanie dotyczące udziału - czy procentu - recyklatów w opakowaniu. To jest bardzo ważne, ponieważ stworzy komfortową sytuację. Dzisiaj odpad to jest surowiec, powinno to dawać możliwość, żeby w obrocie finansowym było to opłacalne. Niestety widzimy, że tendencja jest różna i należy to poprawić. Stąd udział recyklatów i odpowiedź na apel branży recyklerów jest zasadny, więc przychylam się do tego stanowiska i będziemy to wdrażali” - dodał.

Stowarzyszenie „Polski Recykling” zrzeszające polskie zakłady recyklingu materiałowego z zadowoleniem przyjęło tę informację. „Już wiosną 2020 r. postulowaliśmy do Ministerstwa Klimatu o wprowadzenie obowiązkowego wykorzystania recyklatów na poziomie co najmniej 30%. Jest to kluczowy czynnik pobudzający rynek recyklingu w Polsce. Będzie on miał też pozytywny wpływ na osiągnięcie przez nasz kraj unijnych norm recyklingu tworzyw sztucznych” - powiedział prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” Szymon Dziak-Czekan. „Co ważne, obligatoryjne wykorzystanie recyklatów musi obejmować wszystkie rodzaje tworzyw, a nie tylko butelki PET, gdyż to właśnie z innymi rodzajami tworzyw mamy największy problem” - dodaje.

Postulat stowarzyszenia jest zgodny z założeniami dyrektywy unijnej w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Docelowo pozwoli to obniżyć wysokość plastic tax, który będzie naliczany w wysokości 800 EUR od każdej tony plastiku niepoddanej recyklingowi. Podatek ten będzie daniną krajów członkowskich do budżetu UE od 2021 r.

Projekt przewiduje również zniesienie obowiązującego limitu 30% termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych. Jak zaznaczył wiceminister Jacek Ozdoba, spalanie frakcji kalorycznej (czyli odpadów nienadających się do recyklingu) jest ostatecznością tak, jak i jej składowanie. Rosnące ceny wywozu śmieci są przede wszystkim efektem braku finansowania recyklingu przez producentów opakowań, jak ma to miejsce na zachodzie.

Źródło informacji: Stowarzyszenie „Polski Recykling”

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.11.2020, 11:15
Źródło informacji Stowarzyszenie „Polski Recykling”
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ