Newsletter

Częstochowa: Praca w czasie pandemii

16.11.2020, 07:33aktualizacja: 16.11.2020, 07:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Co musi zrobić pracownik kiedy zachoruje, co kiedy zachoruje jego dziecko, a co w przypadku gdy zostanie skierowany na kwarantannę. Przekazujemy szczegółowe informacje na temat pracy w czasie pandemii.

Kwarantanna a obowiązki zawodowe

Wynagrodzenie albo zasiłek za czas kwarantanny
W trakcie trwania epidemii koronawirusa może zdarzyć się, że będziesz przebywał na kwarantannie domowej. Możesz się na niej znaleźć z kilku powodów - dlatego że miałeś bliski kontakt z osobą zakażoną, albo dlatego że Twój domownik otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19.

Pierwsze, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji, to poinformować swojego pracodawcę o rozpoczęciu obowiązkowej kwarantanny. Zrób to telefonicznie lub mailowo. Jeżeli skontaktowała się z Tobą Państwowa Inspekcja Sanitarna i informacje o Twojej kwarantannie są w systemie – nie musisz przekazywać swojemu pracodawcy żadnych dodatkowych dokumentów. Nie potrzebujesz także zwolnienia lekarskiego.

Co w momencie, kiedy Twój domownik ma pozytywny wynik testu, a Ty automatycznie przechodzisz na kwarantannę? W takiej sytuacji istnieje możliwość, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie skontaktuje się z Tobą, a informacje o kwarantannie nie pojawią się w systemie. Oznacza to, że Twój pracodawca nie będzie miał do nich również dostępu. Wtedy powinieneś maksymalnie do 3 dni od zakończenia kwarantanny, napisać krótkie oświadczenie dla swojego pracodawcy. Powinno ono zawierać:

- Twoje imię i nazwisko oraz numer PESEL (jeżeli go posiadasz),
- datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny (dzień, w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu),
- datę zakończenia kwarantanny (kwarantanna kończy się po 7 dniach od momentu zwolnienia z izolacji zakażonego domownika),
- imię, nazwisko, numer PESEL osoby zakażonej, a także dzień rozpoczęcia i zakończenia przez nią izolacji w warunkach domowych.

Praca zdalna w czasie kwarantanny
Pracujesz w biurze i chciałbyś zdalnie wykonywać swoje obowiązki w trakcie trwania kwarantanny? Nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli możesz wykonywać swoją pracę z miejsca, w którym odbywasz kwarantannę – jednocześnie nie łamiąc jej zasad, powinieneś ustalić to ze swoim pracodawcą. Pamiętaj, że jeżeli w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpisz o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będziesz wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie Ci przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało Ci wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców
Od  9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Możesz z niego skorzystać, jeśli żłobek, przedszkole lub szkoła Twojego dziecka zostały zamknięte. Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

- do 8 lat,
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wniosek o przyznanie dodatkowe zasiłku opiekuńczego musisz złożyć do swojego pracodawcy. Wzór dostępny jest tutaj.

Kwarantanna i izolacja dziecka
Kwarantanna lub izolacja dziecka są traktowane tak jak jego choroba. Jeśli Twoje dziecko nie skończyło 14 lat (dziecko z niepełnosprawnościami do 18 roku życia) możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Podstawą do jego wypłacenia jest oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Oświadczenie powinno zawierać:

- imię i nazwisko ubezpieczonego,
- numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
- dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
- dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
- podpis ubezpieczonego.

Wzór oświadczenia dostępny jest tutaj.

Pracodawca albo ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z prośbą o potwierdzenie informacji zawartych w Twoim oświadczeniu.

Z wykorzystaniem informacji z Serwisu RP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.11.2020, 07:33
Źródło informacji Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ