Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Wojsko polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

23.11.2020, 17:16aktualizacja: 23.11.2020, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

W środę, 25 listopada br. o godzinie 11:00, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie pk. TUMAK-20 w rejonie poligonu Orzysz.

Planujemy wystąpienie szefa MON.

Zapraszamy do udziału media. Dziennikarze zainteresowani udziałem w wydarzeniu proszeni są o przysłanie akredytacji (imię i nazwisko, nr legitymacji prasowej, nazwa redakcji, numer telefonu, nr rejestracyjny pojazdu) na adres 16dz.rzecznik@ron.mil.pl do godz. 16:00, 24 listopada br.

Zbiórka akredytowanych dziennikarzy i wozów transmisyjnych w nieprzekraczalnym czasie do godziny 08.20, 25 listopada br. na parkingu, przed Klubem Wojskowym 15 Mazurskiego Batalionu Saperów przy ul. Wojska Polskiego 11 w m. Orzysz (miejsce zaznaczone na mapce poniżej), skąd nastąpi przejazd na poligon.

Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym – obowiązują maski ochronne, dezynfekcja rąk oraz dystans społeczny.

Wszelkich dodatkowych informacji udziela: oficer prasowy 16.DZ, mjr Marek Nabzdyjak – tel. 727 013 212, oraz CO MON, kpt. Michał Tomczyk 727 016 083.

***

W dniach 18-27.11.2020r. 16. Dywizja Zmechanizowana przeprowadza ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. TUMAK-20. Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2020 roku. W ćwiczeniu uczestniczy 5000-żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest ponad 1000 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, ale także na terenach województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

***

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Polska odgrywa w inicjatywie eFP szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy w Elblągu wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które koordynuje działania wszystkich grup eFP.

Główną siłę EFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2020, 17:16
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ