Newsletter

Zdrowie i styl życia

Choroby sercowo-naczyniowe wymagają interwencji tu i teraz - apelują pacjenci i eksperci w ramach kampanii „Badam Się – Bo Chcę Żyć” realizowanej przez Fundację Wygrajmy Zdrowie

03.12.2020, 12:35aktualizacja: 03.12.2020, 12:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Wygrajmy Zdrowie - grafika, apel
Fundacja Wygrajmy Zdrowie - grafika, apel
Pod koniec listopada br. przedstawiciele środowiska pacjentów kardiologicznych wraz z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym w ramach kampanii społecznej „Badam Się - Bo Chcę Żyć” wystosowali apel do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i problemy pacjentów kardiologicznych w czasie pandemii.

„Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Stan wielu z nich może ulec znacznemu pogorszeniu, o czym alarmują od miesięcy kardiolodzy, brak skutecznej diagnostyki i leczenia, może doprowadzić do epidemii ciężkich niewydolności serca, postępującej choroby wieńcowej, która grozi wystąpieniem zawałów i udarów, co zagraża zdrowiu i życiu wielu osób w naszym kraju – podkreśla Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, lider Koalicji dla Kardiologii.

Apel jest odpowiedzią na wydane przez NFZ w październiku br. zalecenia dla świadczeniodawców o ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo w celu zminimalizowania ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Wśród obszarów ograniczeń wskazano także świadczenia kardiologiczne, jak np. zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej czy pomostowanie naczyń wieńcowych.

„Jedynym wyłączeniem od zaleceń NFZ jest planowa diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych, jest to obszar, który bezsprzecznie wymaga ciągłości terapii i szczególnej atencji. Uważamy jednak, że zwłoka w diagnozie i leczeniu wielu chorób kardiologicznych jak zawały, choroba wieńcowa, nadciśnienie czy niewydolność serca może być równie tragiczna w skutkach” – dodaje Marek Kustosz, prezes Instytutu Człowieka Świadomego.

Dane europejskie i polskie potwierdzają, że wiele osób odwlekało interwencję w przypadku zawału serca i nie wezwało pogotowia. Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego alarmują, że liczba leczonych zawałów serca w pierwszych miesiącach pandemii spadła nawet o 40%. Czego powodem nie jest brak zawałów, a odwlekanie wizyty u lekarza oraz nie wzywanie pogotowania ze względu na strach przed zakażeniem oraz ograniczenia w dostępie do opieki medycznej.

„Pacjenci potrzebują jednoznacznego sygnału, że dolegliwości kardiologicznych, zwłaszcza tych ostrych nie należy bagatelizować oraz poczucia pewności, że w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub niepokojących objawów mają się gdzie zwrócić pomimo sytuacji pandemicznej” – przekonuje Marek Kustosz.

„Aktualizacja wytycznych NFZ byłaby także ważnym sygnałem dla placówek medycznych, w celu zachowania, w miarę możliwości, dostępności i ciągłości do opieki kardiologicznej” – uzupełnia Szymon Chrostowski.

Sygnatariusze apelu: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Stowarzyszenie Instytut Człowieka Świadomego, Stowarzyszenie Metalowych Serc w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Sekcja Niewydolności Serca PTK.

Treść apelu: https://bochcezyc.pl/materialy-informacyjne-2/

KONTAKT:

Szymon Chrostowski

tel. kom. +48507 087 347

e-mail: badamsie@bochcezyc.pl

Źródło informacji: Fundacja Wygrajmy Zdrowie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.12.2020, 12:35
Źródło informacji Fundacja Wygrajmy Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii