Newsletter

Nauka i technologie

Brytyjski synchrotron do dyspozycji międzynarodowego zespołu z udziałem Polaków

28.12.2020, 11:10aktualizacja: 28.12.2020, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Naukowcy z Politechnik Łódzkiej i Lubelskiej przeprowadzą na brytyjskim synchrotronie Diamond Light Source badania ważne dla stateczności konstrukcji, w których wykorzystywane są cienkościenne słupy kompozytowe. Technologia ta jest stosowana m.in. w samolotach i helikopterach, w przemyśle motoryzacyjnym, a także w turbinach wiatrowych.

W skład zespołu, który otrzymał rekomendację do finansowania prac badawczych, wchodzą: prof. dr hab. inż. Tomasz Kubiak i jego doktorant Paweł Czapski z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Politechniki Łódzkiej oraz dr hab. inż. Jarosław Bieniaś i dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

Badania zostaną wykonane przy użyciu synchrotronu Diamond Light Source w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy University of Bath co roku przyznaje finansowanie na realizację najciekawszych projektów badawczych wyłonionych w drodze recenzji. W ramach tego konkursu przyznane zostało dofinansowanie na projekt z udziałem Polaków.

Jak wyjaśniają łódzcy i lubelscy naukowcy, synchrotron działa jak gigantyczny mikroskop, umożliwiając pomiary wszelkich struktur od analizy chemicznej paliw kopalnych przez mikrostruktury metali, na badaniach wirusów kończąc. Maszyna przyspiesza elektrony niemal do prędkości światła i dzięki zjawisku dyfrakcji (uginaniu się promieni świetlnych) możliwa jest analiza badanych struktur z bardzo dużą rozdzielczością - 10 tysięcy razy większą niż przy użyciu klasycznego mikroskopu.

„W ramach badań wykonanych przy użyciu mikrotomografii zaplanowany jest eksperymentalny pomiar naprężeń resztkowych w cienkościennych, kompozytowych słupach wykonanych z włókna węglowego oraz wpływ tych naprężeń na stateczność i nośność konstrukcji” – mówi prof. Tomasz Kubiak.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu wykazali, że naprężenia resztkowe powstające w procesie produkcji kompozytu mogą znacząco poprawiać jego sztywność i pracę pod obciążeniem. Kolejnym celem badawczym jest dokładne zbadanie tych naprężeń na brytyjskim synchrotronie.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.12.2020, 11:10
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii