Newsletter

Prawo.pl: coraz łatwiej odzyskać pieniądze z polisy kapitałowej

20.01.2021, 12:36aktualizacja: 20.01.2021, 12:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nie tylko zwrot środków z pobranych opłat likwidacyjnych jest już powszechny, ale coraz częściej dochodzi też do stwierdzenia nieważności umów ubezpieczeniowych z funduszem kapitałowym. A wówczas klienci odzyskują zwrot całej kwoty – podaje Prawo.pl. Dlatego od ugody z ubezpieczycielem lepsza dla klienta bywa wygrana w sądzie – sugeruje serwis.

Według Prawo.pl coraz więcej klientów banków i towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się odzyskać swoje pieniądze z polis UFK, czyli produktów łączących ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym.

Zdaniem niektórych pośredników w 2020 r. proces ten - ze względu na pandemię i poszukiwanie dodatkowych środków na życie – proces ten przyspieszył.

Według ekspertów, cytowanych przez Prawo.pl, coraz więcej klientów banków i towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się odzyskać swoje pieniądze na drodze sądowej. Powód? „W tym sprawach, co do zasady nie ma problemu z odzyskiwaniem środków i sądy wydają wyroki korzystne dla konsumentów” - wskazuje radca prawny dr Marcin Hotel z Kancelarii TMH.

Kto ma większe szanse w sądzie? Liczy się istota umowy, a - według ekspertów portalu - organy sprawiedliwości nie mają już wątpliwości, co do tego, że tzw. uefki są w rzeczywistości umowami inwestycyjnymi.

„Tylko pozornie chronią ich właścicieli, jako ubezpieczenia na życie, a jest to podstawowy wymóg, jaki powinna spełniać taka umowa” - mówi Piotr Maciągowski, prezes E-Kancelarii Grupy Prawno – Finansowej sp. z o.o.

Terminy przedawnienia roszczeń zmieniły się trzy lata temu, ale - według cytowanych przez serwis ekspertów - kluczowe znaczenie ma data zawarcia umowy, a nie wystąpienia z roszczeniem.

„Każdego, kto zawarł umowę ubezpieczeniowo-inwestycyjną przed 9 lipca 2018 roku dotyczy 10 lat przedawnienia, a po tej dacie już tylko 6 lat, więc warto skorzystać z tego okresu”- zachęca Maciągowski.

Jak informuje Prawo.pl, przychylny klimat dla ochrony konsumentów jest już również w Komisji Nadzoru Finansowego. KNF od lat stara się zrobić porządek z polisami z UFK. W 2019 r. KNF zapowiedziała wycofanie ich z ofert towarzystw ubezpieczeniowych już w 2020 r. Do tego nie doszło, ale w planach KNF na najbliższe lata jest zintensyfikowanie działań, które ostatecznie do tego doprowadzą.

Według Prawo.pl Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF w listopadzie 2020 r. zapowiedział sfinalizowanie prac nad interwencją produktową dotyczącą ubezpieczeń na życie z UFK. Wyjaśnił też, że jednym z priorytetów strategii jest przeciwdziałanie nadużyciom instytucji finansowych.

Wykorzystywanymi do tego narzędziami mają być interwencje produktowe. Będą one regulować oferowanie oraz dystrybucję produktów i usług finansowych, takich jak ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi. Interwencje mają zmniejszyć ryzyko finansowe klientów tych instytucji, dzięki usunięciu z rynku ubezpieczeniowego wątpliwych - w ocenie KNF - produktów.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/odzyskiwanie-pieniedzy-z-polisy-z-ufk,505891.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.01.2021, 12:36
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii