Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polityka UE wobec Rosji, sytuacja w Hongkongu oraz dyskusja z sekretarzem stanu USA były głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli. Ministrowie podjęli także polityczną decyzję dotyczącą przyjęcia sankcji w odpowiedzi na prześladowania Aleksieja Nawalnego.
Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na dalsze represje wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka ze strony władz białoruskich oraz przypomniał o oczekiwanej publikacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, zgodnie z wytycznymi liderów UE z października 2020 r. Szef polskiej dyplomacji wyraził także zaniepokojenie doniesieniami o zbrodniach przeciwko ludności cywilnej w Etiopii i atakami na miejsca kultu religijnego. Poparł przy tym działania dyplomatyczne Finlandii, podejmowane przez ten kraj w imieniu UE. Ponadto, w tej części rozmów ministrowie poruszyli temat sytuacji w Iranie i Mjanmie oraz kwestię niedawnego szczytu koalicji G5 Sahel w stolicy Czadu – Ndżamenie.
Dyskusja na temat Rosji stanowiła przygotowanie do marcowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE mają podjąć kierunkową decyzję w sprawie stosunków UE z Rosją. W swoim wystąpieniu minister Rau wskazał, że w relacjach z Kremlem Wspólnota powinna skupić się na ochronie praw człowieka, wzmocnieniu swojej odporności na agresywne działania hybrydowe, w tym dezinformacyjne i utrzymaniu jednolitego stanowiska w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy. Kluczowe będzie także wzmocnienie pozytywnej oferty dla krajów Partnerstwa Wschodniego i rozwój stosunków z krajami Azji Centralnej. Szef polskiego MSZ wskazał także, że prześladowanie Aleksieja Nawalnego oraz brutalne represje wobec protestujących nie mogą pozostać bez adekwatnej reakcji ze strony UE, wliczając w to sankcje na osoby odpowiedzialne za te działania. Stanowisko Polski w tej kwestii podzielili pozostali ministrowie, w związku z czym Rada podjęła polityczną decyzję o niezwłocznym przyjęciu sankcji wobec osób odpowiedzialnych za nielegalne uwięzienie Aleksieja Nawalnego. Sankcje przyjęte zostaną w ramach nowego horyzontalnego reżimu UE dotyczącego naruszeń praw człowieka.
W czasie debaty na temat sytuacji w Hongkongu ministrowie wskazali, że naruszanie przez Chiny zobowiązania do zachowania zasady „jeden kraj, dwa systemy”, wbrew protestom społeczności międzynarodowej, wymaga skoordynowanej odpowiedzi UE i jej partnerów międzynarodowych.
Podczas dyskusji szefów unijnych dyplomacji z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem minister Rau opowiedział się za ambitną agendą współpracy transatlantyckiej w kwestiach globalnych, wymieniając wśród nich zdrowie, klimat i handel, oraz regionalnych, jak polityka wobec sąsiedztwa UE. Szef polskiej dyplomacji wskazał na potrzebę intensyfikacji zaangażowania USA na arenie międzynarodowej w kontekście asertywności mocarstw niepodzielających zachodnich wartości. Minister Rau podziękował za deklarację nowej administracji USA dotyczącą utrzymania obecności w Europie, w tym Środkowo-Wschodniej, oraz kontynuacji zaangażowania w Inicjatywę Trójmorza. Szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla amerykańskiej idei zwołania globalnego szczytu demokracji i wskazał na gotowość zaangażowania Polski w tym obszarze jako członka-założyciela Wspólnoty Demokracji.
Na marginesie posiedzenia minister Rau odbył, wspólne z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy, spotkanie z Wysokim Przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem. Rozmawiał ponadto z komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyim i uczestniczył w dyskusji ze współpracownikami rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ robs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2021, 22:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |