Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wystawa documenta, która stała się najznamienitszą wystawą sztuki w Niemczech, zawdzięcza swój sukces nie tylko swojemu wymiarowi politycznemu: zerwaniu z narodowym socjalizmem i powstaniu bloków w czasie zimnej wojny. Z jednej strony charakteryzowała ją próba rzekomego radykalnego zdystansowania się od nazistowskiej polityki kulturalnej, a jednocześnie odrzucenie otwartego poruszania kwestii związanych z narodowosocjalistyczną przeszłością. Z drugiej strony jej politycznie umotywowane ukierunkowanie na Zachód obejmowało zdecydowane zdystansowanie się i dewaluację socjalistycznej sztuki „bloku wschodniego”.
Organizując „documenta. Polityka i sztuka”, Niemieckie Muzeum Historyczne prezentuje pierwszą wystawę, która wykorzystuje słynną wystawę główną w Kassel do dokonania analizy różnorodnych interakcji pomiędzy polityką i sztuką w społeczeństwie niemieckim po 1945 roku. Równocześnie wystawa „Lista obdarzonych łaską Bożą. Artyści narodowego socjalizmu w Republice Federalnej Niemiec” (27.08.2021 r. - 06.02.2022 r.) po raz pierwszy skupia się na powojennych karierach tak zwanych „obdarzonych łaską Bożą” artystów sztuk wizualnych, którzy od 1944 r. byli uznani za „niezbędnych” i zostali zwolnieni ze służby na froncie i pracy przymusowej.
Prof. dr Raphael Gross, przewodniczący Fundacji Niemieckiego Muzeum Historycznego: „Dzięki tym wystawom chcemy przedstawić nowe spojrzenie na historię Republiki Federalnej Niemiec w międzynarodowym kontekście. Obie korygują przedstawienie radykalnego estetycznego nowego początku, który często kojarzony jest zwłaszcza z documenta i którego usilnie trzymali się organizatorzy wystaw documenta na wczesnym etapie ich realizacji. Występowały tam powiązania z narodowym socjalizmem. Na wczesnych wystawach documenta nie było miejsca dla prac zamordowanych artystów żydowskich. Na wystawie poświęconej dotychczas praktycznie niezbadanej twórczości artystów >>obdarzonych łaską Bożą<< pokazujemy, jak znacząco mimo to ta grupa artystów wizualnych z nazistowskiego establishmentu artystycznego zdominowała przestrzeń publiczną po 1945 roku i robi to do dziś”.
KONTAKT:
Niemieckie Muzeum Historyczne
Dyrektor ds. komunikacji
dr Stephan Adam
Unter den Linden 2
10117 Berlin
tel. +49 30 20304-150
e-mail: presse@dhm.de
-
Dział prasowy i public relations
Daniela Lange
Unter den Linden 2
10117 Berlin
tel. +49 30 20304-410
e-mail: presse@dhm.de
Źródło informacji: APA-OTS
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.03.2021, 17:40 |
Źródło informacji | APA-OTS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |