Newsletter

Za nami pierwsza edycja Forum 590 – nowej inicjatywy organizatorów Kongresu 590

03.03.2021, 16:02aktualizacja: 03.03.2021, 16:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum 590 (1)
Forum 590 (1)
Pierwsze spotkanie w ramach Forum 590 dotyczyło tematu „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka” i odbyło się w formule online. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorców, izb gospodarczych oraz instytucji finansowych.

„Forum 590 to platforma dialogu poruszającego ważne dla polskich przedsiębiorców tematy – mówi Remigiusz Kopoczek, prezes spółki Kongres 590. – Pierwsze wydarzenie w ramach tej inicjatywy poświęciliśmy polskiemu eksportowi i jego roli w budowaniu ekspansji. Według najnowszych danych GUS krajowy eksport w 2020 roku wzrósł o 2,8% w ujęciu r/r. Z zaproszonymi ekspertami rozmawialiśmy o tym, jakie mechanizmy mogą wzmocnić ten trend oraz jakie bariery napotykają polscy eksporterzy w legislacji oraz na rynkach światowych. Skupiliśmy się na rejonach, które do tej pory nie były przez nas odpowiednio wykorzystane, a dają naszym przedsiębiorcom ogromne możliwości” – dodaje Remigiusz Kopoczek.

Jak poprawić współdziałanie państwo – eksporterzy?

Na Forum 590 złożyły się trzy panele. Pierwszy panel skupił się na dyskusji o konieczności poprawy współdziałania pomiędzy administracją publiczną i przedsiębiorcami. Uczestniczący w debacie profesor Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, podkreślał, że wsparcie polskiego biznesu jest jednym z głównych aspektów zagranicznych wizyt prezydenta Andrzeja Dudy. Jako przykład wskazał rynek meksykański. Dzięki wizycie prezydenta w Meksyku i podpisaniu stosownych umów, polski biznes ma otwarte drzwi do tego kraju. Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), wskazał, że ważne jest wyposażenie przedsiębiorców w wiedzę, jak takiej ekspansji dokonać i zapewniał o pełnym wsparciu polskiego biznesu przez PAIH.

Nowy model wsparcia rządowego dla polskiego biznesu w Chinach, Indiach i Afryce

Drugi panel poruszał tematykę regulacji i deregulacji nowych rynków: Chin, Indii i Afryki. Minister Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślił, że rynki eksportowe są jednym z elementów napędzających koniunkturę. Wskazywał, że dzięki wchodzeniu na nowe rynki można w pewnym stopniu stabilizować przychody i uniezależniać się od tendencji gospodarczych panujących w danym regionie. Eksperci z Instytutu Myśli Schumana, z prof. Zbigniewem Krysiakiem na czele, zwrócili uwagę na to, że wykorzystanie potencjału tak potężnego rynku jak np. indyjski wymaga wykreowania nowego modelu wsparcia biznesu, w innej niż dotychczas, skali. Rodzi to potrzebę utworzenia ministerstwa, które zajmowałoby się tylko rozwojem polskiego eksportu. Takie ministerstwo powinno ściśle współpracować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, polską dyplomacją, PAIH, izbami gospodarczymi. Do jego skutecznego funkcjonowania potrzebne są profesjonalne kadry, w odpowiedniej do skali przedsięwzięcia liczbie osób, których zadaniem byłoby realne wsparcie merytoryczne polskich przedsiębiorców.

Pomoc instytucji finansowych, doradców, przygotowana infrastruktura

Trzeci panel, bazujący na przykładach, dotyczył modeli współpracy na nowych rynkach. Znawcy tematu wskazywali na istniejące rozwiązania będące zachętą i wzmocnieniem dla polskich przedsiębiorców za granicą. Mówił o tym m.in. Maks Kraczkowski, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski. Polskie firmy, myśląc o ekspansji oczekują stabilnego wsparcia na miejscu, nie tylko w postaci narzędzi czy rozwiązań oferowanych przez bank, ale przede wszystkim wsparcia doradców. Jako przykład podał rynek niemiecki.

Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A., firmy produkującej leki oparte na patogenach, zwrócił uwagę na aspekt załamania się z powodu pandemii łańcuchów dostaw w większości branż. Wskazał, że wygrywają teraz te firmy, które maja własne moce produkcyjne, tak jak firma Biomed Lublin S.A., której ekspansja polega na rozwoju produkcji w kraju, z wykorzystaniem wsparcia instytucji finansowych.

Kolejne spotykanie z cyklu Forum 590 już wkrótce.

W Forum 590 wzięli udział: prof. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Jego Ekscelencja Tsewang Namgyal, ambasador Indii; JJ Singh, prezes Indyjsko-Polskiej Izby Handlu i Przemysłu; Sunil Ahuja, Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza; Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu; Radosław Pyffel, ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i Chin, kierownik programu "Biznes chiński" w Akademii Leona Koźmińskiego; ksiądz Jacek Gniadek, afrykanista; misjonarz; prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana; dr Krzysztof Malczewski z Instytutu Myśli Schumana; Jarosław Malczewski z Instytutu Myśli Schumana; Maks Kraczkowski, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski; Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu, Biomed Lublin S.A.; Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB oraz Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Współorganizatorzy wydarzenia: Instytut Gospodarki Narodowej, Instytut Myśli Schumana. Partnerzy wydarzenia: Biomem Lublin, Grupa WB. Partnerzy medialni: Dziennik Gazeta Prawna, Forsal.pl, Opoka.Org.pl, Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio, Rzeczpospolita.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.Kongres590.pl/forum590.

O spółce Kongres 590

Głównym celem działań spółki Kongres 590 sp. jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki, promocja polskich produktów i usług oraz stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.

Kluczowym wydarzeniem organizowanym przez spółkę jest Kongres 590 - cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki oraz gości zagranicznych. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich firm: od startupów, przez mikro, małe, średnie, po duże przedsiębiorstwa. Kongres 590 corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nazwa Kongres 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wprowadzone do obrotu na terenie Polski.

Źródło informacji: Biuro Prasowe Kongres 590

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.03.2021, 16:02
Źródło informacji Biuro Prasowe Kongres 590
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii