Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: pani mecenas ceniona, ale nadal gorzej opłacana

08.03.2021, 11:11aktualizacja: 08.03.2021, 11:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kobiety prawniczki podejmują istotne inicjatywy, zabierają głos i angażują się w precedensowe sprawy, ale, na co dzień, nadal zmagają się z dysproporcjami w zarobkach i trudniejszą ścieżką awansu w kancelariach - alarmuje serwis Prawo.pl.

To, że - jak mówią żartobliwie rozmówczynie Prawo.pl – „Temida jest kobietą” pokazują choćby ubiegłoroczne wyniki dziewiątej już edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium tym razem stanęły trzy adwokatki - Aleksandra Krawczyk z wrocławskiej kancelarii SDZLEGAL Schindhelm, dr Anna Hlebicka-Józefowicz z DZP i Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii.

Jednak jak podaje portal, prawniczki nadal mniej zarabiają niż ich koledzy prawnicy i często zajmują niższe stanowiska niż w przypadków mężczyzn o podobnych kwalifikacjach.

Prawniczki, szczególnie adwokatki, nadal podają liczne przykłady nierówności w traktowaniu zawodowym. „Poruszanie tego tematu jest w naszym środowisku niebywale problematyczne także z tej przyczyny, że bywa on nieprzychylnie oceniany przez same kobiety” - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokatka Joanna Parafianowicz, kandydująca na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. „Nie chodzi tu tylko o warstwę merytoryczną problemu, lecz po prostu – przyzwolenie środowiska i nas kobiet dla pewnych niezręczności, niekiedy niegrzecznych sformułowań w debacie publicznej, czy po prostu przaśnych żartów, których adresatami panowie nigdy nie bywają, one dotyczą tylko kobiet” - podkreśla.

Jako przykład prawniczka podaje komentarze dotyczące jej startu w wyborach na prezesa NRA: startuje czterech kandydatów i jedna adwokatka, albo: w Warszawie jest 2,5 kandydata.

Według Prawo.pl mimo doświadczenia, kompetencji i wiedzy bywa, że prawniczki są gorzej wynagradzane, trudniej im też wspinać się po szczeblach kariery. Jak same podkreślają wynika to z różnych przyczyn - część adwokatek łączy działalność zawodową z domem, opieką nad dziećmi.

„A to się wiąże choćby z tym, że po urodzeniu dziecka są wyłączone lub w ograniczony sposób angażują się w działalność zawodową. Po powrocie próbują nadrobić ten czas, ale to wpływa na ich sytuację zawodową” - mówi mecenas Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza NRA.

Więcej: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kobiety-na-rynku-prawnym-bardziej-aktywne-nadal-dysproporcje-w,506902.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2021, 11:11
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ