Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Polsce żyje obecnie blisko 100 tysięcy osób dotkniętych chorobą Parkinsona. To drugie – po chorobie Alzheimera – najczęściej występujące schorzenie neurodegeneracyjne na świecie. „Choroba Parkinsona dotyczy głownie domen ruchowych. Sfery poznawcze, jak w chorobie Alzheimera, też są dotknięte, ale nie w aż tak dużym stopniu. Parkinson to głównie drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchowe czy sztywność mięśniowa” – wyjaśnia dr hab. Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. „To dzień urodzin Anglika, Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał chorobę o nazwie >>drżączka poraźna<<” – mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.
Zaawansowana postać choroby na różnych etapach występuje u ok. 70 proc. chorych. „Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że ciężej ją skompensować tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, pacjenci muszą częściej brać większe dawki leków, a czasami taka kompensacja jest niemożliwa” – tłumaczy dr hab. Koziorowski. Wtedy stosuje się bardziej zaawansowane leczenie, w tym tzw. metody infuzyjne, które są w Polsce szerzej dostępne od czterech lat.
Zaawansowane terapie choroby obejmują w sumie trzy rozwiązania. Pierwsze polega na wszczepieniu symulatora, który wycisza pracę nadmiernie aktywnych obszarów mózgu. To tzw. DBS (od angielskiego Deep Brain Stimulation – głęboka stymulacja mózgu). Drugie i trzecie rozwiązanie stanowią metody infuzyjne. Może to być duodopa - dojelitowa forma leczenia lewodopą z karbidopą lub apomorfina podskórnie podawana przez pompę.
„Duodopę w ciągu tych czterech lat wprowadzono u ponad 100 chorych, a apomorfinę u ok. 50. DBS jest stosowany rocznie u 300 osób”– mówi wiceprezes Machajek.
„To są nowoczesne terapie, mało tego - one wciąż podlegają modyfikacjom, musimy cały czas się ich uczyć. Te zawansowane formy leczenia są takie same na całym świecie, nie jesteśmy w tyle, jeśli chodzi o Polskę” - mówi dr hab. Koziorowski.
W zeszłym roku został zmieniony program lekowy związany z leczeniem choroby Parkinsona. „Dotychczas był prowadzony w dziewięciu ośrodkach, a teraz będzie obecny w wielu innych miejscach. Na przykład w Rzeszowie, Bydgoszczy, staramy się też o Sandomierz czy Gryfice koło Szczecina” – mówi wiceprezes Machajek.
Według niego w dobie pandemii koronawirusa pacjenci z chorobą Parkinsona są w podobnym stanie, co reszta społeczeństwa. „Najczęściej nie mają dostępu do swoich lekarzy neurologów, nie mają też dostępu do rehabilitacji, nie mają kontaktu z najbliższymi, co jest bardzo stresujące” – wskazuje.
Dlatego z okazji 11 kwietnia życzy chorym, by jak najszybciej wrócili do normalności. „Warto też wiedzieć, że w chorobie Parkinsona można się szczepić, znam wiele osób, które się szczepią i są z tego zadowolone, bo pozwala to inaczej funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia, dla chorych i ich opiekunów" – mówi wiceprezes Machajek.
Z kolei dr hab. Koziorowski liczy, że prowadzone obecnie badania kliniczne nowych leków przyniosą wkrótce wymierne rezultaty. „Badania nad nowymi terapiami idą wielotorowo. Mamy postęp w badaniach genetycznych, znamy genetyczne podstawy Parkinsona, na tej bazie opracowuje się metody leczenia. Jest też wiele leków w badaniach klinicznych, które znacząco spowalniają progresję choroby. Myślę, że w przeciągu 3-4 lat, część z tych badań będzie opublikowana” – mówi lekarz.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 09.04.2021, 08:53 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |