Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
Nie pamiętasz kiedy Twój dowód straci ważność? Nie musisz! Przypomnimy Ci. SMS-em lub e-mailem powiadomimy też o terminie odbioru. Daj nam szansę to zrobić – dołącz do Rejestru Danych Kontaktowych.
RDK, czyli Rejestr Danych Kontaktowych działa od 22 grudnia 2019 roku. Jego główny cel to usprawnienie komunikacji na linii urząd – obywatel. Jak to działa?
W bezpiecznych rękach
RDK to baza, w której możesz zostawić swoje aktualne dane kontaktowe - numeru telefonu i / lub adresu e-mail. Są tam w pełni bezpieczne.
- Dostęp do RDK mają wyłącznie uprawnieni i przeszkoleni urzędnicy. Nie ma więc ryzyka, że nasze dane - adres e-mail i numer telefonu wpadną w niepowołane ręce – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Nikt nie może z nich korzystać w innym celu niż informowanie o sprawach administracyjnych – dodaje.
Dlaczego warto dołączyć do Rejestru Danych Kontaktowych? Po to, by nie musieć o wszystkim pamiętać. Dzięki temu szybko i skutecznie dostaniesz powiadomienie o:
• dokumentach gotowych do odbioru,
• rozpatrzeniu złożonych wniosków,
• potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w Twoich sprawach prowadzonych w urzędach.
Jakie konkretnie powiadomienia wysyłamy? Najpopularniejsze to o zbliżającym się terminie upływu ważności dowodu osobistego i gotowości odbioru nowego.
W zależności od tego, jakie dane zostawisz – powiadomienie przyjdzie SMSem lub mailem.
WAŻNE! RDK nie jest używane do rozsyłania informacji marketingowych ani reklam, ale wyłącznie do informowania o sprawach bezpośrednio dotyczących Ciebie.
Miliony wiadomości
- Do tej pory do Rejestru Danych Kontaktowych dołączyło ponad sześć milionów osób. Od początku uruchomienia usługi do końca marca tego roku wysłaliśmy prawie osiem milionów powiadomień. Dokładnie 4 732 875 SMS-ów i 2 913 354 wiadomości e-mail - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Usługa jest coraz bardziej popularna – dodaje.
Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku do RDK dopisało się prawie 600 tysięcy osób (dokładnie 559 474).
Z ciekawostek – zdecydowana większość Polaków (6 129 399) podaje do kontaktu jedynie swój numer telefonu. Wystarczy i to! Adresy e-mail dołączyło 1 584 433 osób.
Jeśli zastanawiacie się, jak dołączyć swoje dane do RDK – już tłumaczymy!
Dołącz i zapomnij
To proste. I możliwe na dwa sposoby. Jeśli chcecie zrobić to online – wystarczy wejść na portal GOV.pl i wybrać tam usługę Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). By to zrobić, będziecie potrzebowali profilu zaufanego.
Jeśli chcecie przekazać do RDK swój numer telefonu i adres email – miejcie pod ręką telefon i dostęp do poczty elektronicznej. Teraz wystarczy, że wpiszecie dane w odpowiednie pola, zalogujecie się profilem zaufanym. Potwierdzicie dane kodami, które otrzymacie emailem i sms-em i… gotowe!
Jeśli nie macie przy sobie telefonu i dostępu do poczty – kody, które otrzymacie są ważne przez 24h.
Użyjcie ich, korzystając z usługi Potwierdź swoje dane kontaktowe w Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK). Ją także znajdziecie na GOV.pl.
Swoje dane możecie przekazać do RDK także offline, czyli wypełniając formularz dostępny w każdym urzędzie gminy.
Wierzymy, że e-Polak potrafi, dlatego zdecydowanie bardziej polecamy jednak działanie online.
Dołącz do RDK i daj sobie przypomnieć – warto!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ robs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2021, 12:20 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |